Втората покана за повишаване на квалификациите, обучение, зелени иновации и консултантски услуги на “GreenBoost4WISEs” отвори днес, 22.07.2024 г. Тя ще подкрепи социални предприятия за трудова интеграция (WISE) и предприятия на социалната икономика (SEE), които желаят да внедрят по-екологични и по-устойчиви практики в операциите си. Това ще се осъществи чрез:
- Повишаване на квалификацията и обучение на персонала и ръководството на социални предприятия в посока екологизиране на техните операции;
- Насърчаване на въвеждането и приемането на устойчиви мерки и иновативни решения;
- Насърчаване на сътрудничеството между социалните предприятия и други заинтересовани страни.
Поканата се реализира по проекта “GreenBoost4WISEs“, включващ партньори от Австрия, Италия, Германия и Ирландия. Целта му е да направи бизнеса и процесите на социалните предприятия по-устойчиви и да повиши осведомеността за ползите от по-екологични практики чрез дейности за изграждане на капацитет, трансфер на знания и транснационално сътрудничество.
Финансиране
Процедурата се финансира по линия на европейската програма “Единен пазар” 2021-2027 г. и разполага с бюджет в размер на 468 000 евро.
Размерът на безвъзмездното финансиране зависи от избрания тип услуга:
- Повишаване на квалификацията и обучение – до 3 000 евро;
- Зелени иновации и консултантски услуги – до 4 800 евро.
Предвидено е да бъдат финансирани 60 социални предприятия.
Бенефициенти
Бенефициенти по процедурата могат да бъдат WISE* и SEE**, които попадат в категорията малко и средно предприятие (МСП) и са регистрирани в държава-членка на ЕС. При кандидатстване, от предприятията ще се изиска да изпратят:
- Статут (ако има такъв); и
- Доказателство за правен статут на социално предприятие за трудова интеграция (WISE) или предприятие на социалната икономика (SEE).
Кандидатстването е самостоятелно.
За да бъдат одобрени, предприятията трябва да поемат ангажимент към някоя от следните теми при мотивацията си:
- Екологична организация – организацията да стане по-екологична, да прилага стратегии за устойчивост и да работи за устойчиво бъдеще;
- Кръгова икономика – да започне да прилага принципи като употреба на устойчиви суровини, намаляване на отпадъците, повторна употреба, рециклиране;
- Разработване на нови области на дейност или адаптиране на съществуващите дейности в секторите на екологичността и устойчивостта.
Насърчават се кандидатурите на социални предприятия, които са участвали и по предходната покана на GreenBoost4WISEs.
Допустими дейности
Услугите, за които е предназначено финансирането включват:
- Повишаване на квалификацията и обучение – подпомагане на социалните предприятия при възприемането на зелени подходи чрез персонализирани курсове за обучение. Приоритет на предлаганите услуги ще бъде да отговорят ефективно на нуждите кандидатите. Периодът на провеждане е от октомври 2024 г. до юни 2025 г.;
- Зелени иновации и консултантски услуги – предоставяне на съвети и консултантски услуги на социалните предприятия, за да разширят познанията си и да подпомогнат разработването и прилагането на зелени бизнес стратегии (вкл. свеждане до минимум на отпадъците и рециклиране, стратегии за енергийна ефективност, кръгова икономика и др.). Периодът на провеждане е от октомври 2024 г. до юни 2025 г.
Възможните теми на услугите можете да разгледате тук (стр. 4-5).
Предстои да излезе списъкът с доставчиците на услугите, от които предприятията могат да избират. Има и възможност социалните предприятия сами да предложат доставчици, но те трябва първо да бъдат одобрени от консорциума.
Управление и оценяване
Процедурата се управлява от партньорите по проекта “GreenBoost4WISEs”. Проектните предложения ще се оценяват от комисия вътрешни експерти по критерии за:
- Участие в предишни дейности на GreenBoost4WISEs;
- Уместност: доколко е уместна възможността за финансов достъп до обучение и консултантски услуги от гледна точка на стратегията за зелен преход;
- Въздействие: оценка на осезаемото въздействие върху кандидатстващата организация и върху нейния текущ процес на екологично развитие.
Предимство ще се дава на предприятията, участвали в най-голям брой предходни дейности по проекта.
Резултатите от оценяването ще станат ясни на 22.10.2024 г.
Срок
Крайният срок за подаване на проектни предложения е 30.09.2024 г., 13 ч. (централноевропейско време). Кандидатстването се осъществява от тук.
* Социалните предприятия за трудова интеграция (WISE) се определят от три идентификационни стълба в допълнение към тези, които дефинират предприятията на социалната икономика – това са предприятия, чиято основна цел е социалната и професионалната интеграция на хората в неравностойно положение, които са в основата на икономическата система и които представят силно педагогическо измерение.
** Предприятията на социалната икономика (SEE) – спазват поне 2 от следните 3 основни принципа: реинвестират по-голямата част от печалбите и излишъците за извършване на дейности в интерес на членовете/ползвателите (“колективен интерес”) или на обществото като цяло (“общ интерес”), дават предимство на хората, както и на социалните и екологичните цели пред печалбата и имат демократично управление.