Изпълнителна агенция “Одит на средствата от ЕС” (ИА ОСЕС) към Министерството на финансите, която е одитен орган на програмите, съфинансирани с европейски средства за програмния период 2014-2020 г., публикува годишния си анализ за допуснатите нередности, които са били докладвани на Европейската комисия (ЕК). Докладът бе публикуван миналата седмица /26.07.2024 г./.
Одитът обхваща 268 проекта, реализирани по 15-те оперативни програми (2014-2020 г.), програмите за трансгранично сътрудничество, Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство (ЕИП) и Норвежкия финансов механизъм (НФМ).
В резултат на извършените проверки, Одитният орган е установил 285 нередности сред общо 426 проведени процедури за избор на изпълнител. Тези нарушения не са били констатирани от управляващите органи по програмите.
“Нередност” в доклада се дефинира съгласно правото на ЕС като “всяко нарушение […], произтичащо от действие или бездействие на икономически оператор, участващ в прилагането на европейските структурни и инвестиционни фондове, което има или би имало за последица нанасянето на вреда на бюджета на Съюза чрез начисляване на неправомерен разход в бюджета на Съюза”. Важно е разграничението с понятието “измама”, където е на лице умишлено поведение.
В доклада се казва, че е предложено прилагане на финансови корекции върху разходите по 93 договора, сключени в резултат на проверени процедури за възлагане на доставки, услуги или строителство. Откритите от ИА ОСЕС нередности извън областта на обществените поръчки са общо 78 на брой.
Най-голям брой нередности се наблюдават в Оперативна програма “Региони в растеж” (ОПРР) – 123, като там са се състояли и най-голям брой процедури за избор на изпълнител – 107. На второ място с 42 броя нередности в проверените договори е Оперативна програма “Околна среда” (ОПОС), а третото място с 27 броя нередности е за Трансграничната програма “Румъния-България”.
При Оперативна програма “Иновации и конкурентоспособност” са констатирани общо 11 нередности от общо 19 процедури за избор на изпълнител.
Най-много грешки – 67% – ИА ОСЕС открива в процесите по подготовка на процедурите за възлагане на обществени поръчки. Такива се допускат при определяне на предмета на процедурата и избора на реда за възлагане, при формулиране на критериите за подбор и възлагане, техническите спецификации и методиката за оценка, както и при определянето на срока за получаване на офертите. По-малко грешки се наблюдават при процесите по разглеждане на оферти и при сключването или изпълнението на договори.
От ИА ОСЕС отбелязват, че през годините установените грешки се повтарят и биха могли да бъдат избегнати при внимателна подготовка от страна на възложителите.
Анализът се изготвя от одитния орган на годишна база. Сред целите му е да подпомогне управляващите органи на програмите, финансирани с европейски средства, да въведат подходящи мерки и да изпълняват по-добре функциите си, както и да насърчи бенефициентите да предприемат превантивни и корективни действия.
Пълният анализ може да бъде свален от тук – Анализ на нередностите 2023.