Всичко за европейските проекти на едно място

ИА ОСЕС с доклад за констатирани нередности по програмите с европейски средства за 2023 г.

Изпълнителна агенция “Одит на средствата от ЕС” (ИА ОСЕС) към Министерството на финансите, която е одитен орган на програмите, съфинансирани с европейски средства за програмния период 2014-2020 г., публикува годишния си анализ за допуснатите нередности, които са били докладвани на Европейската комисия (ЕК). Докладът бе публикуван миналата седмица /26.07.2024 г./.

Одитът обхваща 268 проекта, реализирани по 15-те оперативни програми (2014-2020 г.), програмите за трансгранично сътрудничество, Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство (ЕИП) и Норвежкия финансов механизъм (НФМ).

В резултат на извършените проверки, Одитният орган е установил 285 нередности сред общо 426 проведени процедури за избор на изпълнител. Тези нарушения не са били констатирани от управляващите органи по програмите.

“Нередност” в доклада се дефинира съгласно правото на ЕС като “всяко нарушение […], произтичащо от действие или бездействие на икономически оператор, участващ в прилагането на европейските структурни и инвестиционни фондове, което има или би имало за последица нанасянето на вреда на бюджета на Съюза чрез начисляване на неправомерен разход в бюджета на Съюза”. Важно е разграничението с понятието “измама”, където е на лице умишлено поведение.

В доклада се казва, че е предложено прилагане на финансови корекции върху разходите по 93 договора, сключени в резултат на проверени процедури за възлагане на доставки, услуги или строителство. Откритите от ИА ОСЕС нередности извън областта на обществените поръчки са общо 78 на брой.

Най-голям брой нередности се наблюдават в Оперативна програма “Региони в растеж” (ОПРР) – 123, като там са се състояли и най-голям брой процедури за избор на изпълнител – 107. На второ място с 42 броя нередности в проверените договори е Оперативна програма “Околна среда” (ОПОС), а третото място с 27 броя нередности е за Трансграничната програма “Румъния-България”.

При Оперативна програма “Иновации и конкурентоспособност” са констатирани общо 11 нередности от общо 19 процедури за избор на изпълнител.

Най-много грешки – 67% – ИА ОСЕС открива в процесите по подготовка на процедурите за възлагане на обществени поръчки. Такива се допускат при определяне на предмета на процедурата и избора на реда за възлагане, при формулиране на критериите за подбор и възлагане, техническите спецификации и методиката за оценка, както и при определянето на срока за получаване на офертите. По-малко грешки се наблюдават при процесите по разглеждане на оферти и при сключването или изпълнението на договори.

От ИА ОСЕС отбелязват, че през годините установените грешки се повтарят и биха могли да бъдат избегнати при внимателна подготовка от страна на възложителите.

Анализът се изготвя от одитния орган на годишна база. Сред целите му е да подпомогне управляващите органи на програмите, финансирани с европейски средства, да въведат подходящи мерки и да изпълняват по-добре функциите си, както и да насърчи бенефициентите да предприемат превантивни и корективни действия.

Пълният анализ може да бъде свален от тук – Анализ на нередностите 2023.

Предходна статия

Днес влиза в сила Актът на ЕС за изкуствения интелект

Следваща статия

Домакинства в София с възможност да подменят старите си печки с нови екологични уреди

Сходни статии

30 проекта са постъпили по интервенцията за обучения и информационни събития за земеделски и горски стопани

9 Днес, 18.03.2025 г., от Министерството на земеделието и храните съобщиха, че са подадени 30 проектни предложения по интервенцията II.И.2. “Професионално обучение и придобиване на знания“. Търсената безвъзмездна помощ от тях възлиза на 13,2 млн. […]

42 проекта са подадени по Столичната програма “Социални иновации” за 2025 г.

6 42 са депозираните проекти, които се състезават за безвъзмездни средства до 25 000 лв. по Програма “Социални иновации”. За това съобщиха днес, 18.03.2025 г., от Столична община. Изданието на програмата за 2025 г. бе отворено на […]

Процедура “Сравнителни правни проучвания и периодични публикации” – 2025 г.

7 Процедурата “Сравнителни правни проучвания и периодични публикации” (EUAF-2025-TRAI-04) отвори за кандидатстване на 13.03.2025 г. Общата ѝ цел е да защити финансовите интереси на ЕС като се бори с измамите, корупцията и други незаконни дейности. […]

Вашият коментар

Филтър