Всичко за европейските проекти на едно място

До 90 000 евро за разработване на технологии за осигуряване на кибернетични инфраструктури

Първата отворена покана по проекта “ResilMesh” отвори днес, 07.08.2024 г. Тя ще подкрепи разработчици на приложения и софтуер за киберсигурност, които да предоставят нови компоненти на платформата “ResilMesh”, напр. нови алгоритми за откриване на аномалии или корелация.

Разработените технологии следва да разширяват компонентите на “ResilMesh” в някоя от следните 4 области (предизвикателства):

  1. Разширяване до нови области и системи – напр. нови набори от данни за ОТ/ИТ, разширяване на функциите за управление на активи;
  2. Нови аналитични алгоритми и архитектури – напр. анализ на поведението на потребителите и субектите, нови архитектури на AD с изкуствен интелект;
  3. Поточна обработка на събития, свързани със сигурността – напр. конвейери за обработка на данни, комплексна обработка на събития, интегриране на езеро за данни;
  4. Операции по сигурността – напр. нови наръчници за смекчаване на последиците, разработване на нови софтуерни задвижвания, подобряване на възможностите на Resilmesh XDR.

Поканата се реализира по проекта “ResilMesh“, включващ 11 партньори от сферата на киберсигурността и изкуствения интелект, както и 3 оператора на критична инфраструктура. Той цели да отговори на основните предизвикателства пред екипите по сигурността, а именно увеличаването на повърхностите за атаки срещу цифровата инфраструктура, тяхната сложност и комплексност, съчетано с бавното адаптиране на системите за сигурност на организациите по отношение на техните архитектури, практики и инфраструктура за сигурност.

За тази цел “ResilMesh” ще помогне на организациите да постигнат по-високи нива на сигурност и устойчивост, като им предостави методи и инструменти за по-добро управление на сложността на техните цифрови инфраструктури и услуги и за борба с постоянните заплахи.

Финансиране

Процедурата се финансира по европейската програма “Хоризонт Европа” 2021-2027 г., а подкрепата по нея се предоставя под формата на безвъзмездна финансова помощ – еднократни суми.

Бюджетът ѝ възлиза на 360 000 евро и ще бъдат подкрепени 4 проекта (по един за предизвикателство) – всеки с максимум 90 000 евро.

В допълнение към финансовата подкрепа, бенефициентите ще получат и техническа подкрепа за интегриране на решенията си на платформата “ResilMesh”, както и ще им бъде назначен специален наставник, който да следи напредъка на проекта.

Бенефициенти

Бенефициенти по процедурата могат да бъдат европейски малки и средни предприятия (МСП), старт-ъпи, дружества със средна пазарна капитализация (mid-caps), университети и изследователски центрове. Те следва да са регистрирани в държава-членка на ЕС или в асоциирана по “Хоризонт Европа” страна.

Кандидатстването по процедурата може да бъде както индивидуално, така и в консорциум.

Допустими дейности

Задачата на проектите е да разработят технологии за справяне с едно от четирите предизвикателства и които допринасят с допълнителни набори от данни. Проектните предложения трябва ясно да описват характеристиките на данните – от източника на данни до поглътителя на данни.

Проектите следва да могат да постигнат TRL 4-5*.

Проектите ще се изпълняват в четири основни етапа – фаза на подготовка за програмата (onboarding) и три спринта – Спринтове 1, 2 и 3, всеки от които с продължителност по 3 месеца. Повече за фазите, заложените дейности и цели можете да прочетете тук (стр. 26-31).

Одобрените бенефициенти ще трябва да посетят и две присъствени събития, организирани от консорциума.

Управление и оценяване

Процедурата се управлява от партньорите по проекта “ResilMesh”. Проектните предложения ще се оценяват от комисия външни експерти по критерии за високи постижения и съвпадение с целите на проекта, въздействие, концепция и технологии и изпълнение. Първият критерий е с най-висока тежест.

Най-добре представилите се 10 от одобрените кандидати ще бъдат поканени да презентират проектните си предложения на онлайн интервю с продължителност до 30 мин.

Срок

Продължителността на проектите ще бъде 9 месеца – от януари до септември 2025 г.

Крайният срок за подаване на проектни предложения е 16.10.2024 г., 17 ч. (централноевропейско време). Кандидатстването се осъществява по електронен път от тук.


* TRL от Technology Readiness Level – ниво на технологична готовност. TRL 4 – Технология, валидирана в лаборатория; TRL 5 – Технология, валидирана в релевантна среда.

Предходна статия

Възможност за участие в младежки обмен Young Visionaries във Варна

Следваща статия

Отвориха три конкурсни сесии по Национален фонд “Култура”

Сходни статии

Мярката за насърчаване на социалната икономика на местно и регионално ниво ще отвори към края на годината с увеличен бюджет

6 Днес, 16.06.2025 г., от Главна дирекция “Европейски фондове, международни програми и проекти” към Министерството на труда и социалната политика (МТСП) съобщиха, че процедурата “Насърчаване на социалната икономика на местно и регионално ниво” (BG05SFPR002-1.013) ще […]

До 460 000 евро по проекти за готовност в киберсигурността на оператори от сектори с висока критичност

15 Първата покана по проект “EUDOROS” ще подкрепи публични и частни организации, както и индустрията за киберсигурност в ЕС, за да повишат готовността си за киберсигурност в секторите с висока критичност – енергетика, транспорт, банково […]

Стартира информационна кампания за процедурата за иновационни клъстери по ПНИИДИТ

17 На 23 юни стартира информационна кампания в пет български града – София, Бургас, Пловдив, Варна и Габрово – във връзка с процедурата “Подкрепа за развитие на съществуващи иновационни клъстери” (BG16RFPR002-1.003), част от Програма “Научни […]

Вашият коментар

Филтър