Втората отворена покана на “SPIRIT” ще подкрепи разработването и тестването на голямо разнообразие от съвместни приложения за телеприсъствие в рамките на финалната версия на платформата SPIRIT. Поканата отвори за кандидатстване днес, 17.10.2024 г.
Целта на поканата е да привлече различни организации за тестване и валидиране на специфичните случаи на употреба (приложения) или за предоставяне на компоненти, които подобряват и разширяват платформата SPIRIT.
Разработените приложения могат да бъдат в следните сектори:
- Здравеопазване;
- Търговия на дребно;
- Образование;
- Обучение;
- Забавления;
- Производство;
- Туризъм.
Проектът “SPIRIT” си поставя за цел да изследва, разработи и демонстрира решения с ниска латентност и мащабируемост, които да бъдат въведени в практиката потапящо телеприсъствие в реално време. Проектът включва партньори от Белгия, Обединеното кралство, Германия, Австрия и Швейцария. Повече за проекта, платформата и случаите на употреба можете да научите от тук.
Финансиране
Процедурата се финансира по линия на европейската програма “Хоризонт Европа” 2021-2027 г. Настоящата покана разполага с бюджет от 1,5 млн. евро.
Подкрепата ще бъде предоставяна под формата на безвъзмездна финансова помощ – еднократни суми. Ще бъдат финансирани поне 15 проекта с до 100 000 евро.
Бенефициенти
Бенефициенти могат да бъдат малки и средни предприятия (МСП), представители на промишлеността, научни и изследователски организации, академични институции и др. Те трябва да са регистрирани в държава-членка на ЕС или в асоциирана по “Хоризонт Европа” държава.
Организациите могат да кандидатстват както самостоятелно, така и в консорциум от максимум трима партньори.
Всеки одобрен проект ще бъде наблюдаван от PATRON – партньор по проекта, който отговаря за подкрепата на експериментаторите по време на изпълнението и за проследяването на резултатите от експеримента.
Допустими дейности и разходи
Проектите следва да се фокусират върху една или повече от следните три дейности:
- Валидиране и тестване на приложения на трети страни в платформата SPIRIT – провеждане на експерименти с външни приложения за валидиране и тестване на производителността им в платформата SPIRIT. Тези експерименти трябва да се фокусират върху интегрирането на решения на трети страни в реални случаи на употреба, като се оценява тяхната мащабируемост, надеждност и цялостен принос за подобряване на възможностите на платформата SPIRIT;
- Усъвършенстване на платформата SPIRIT – обогатяване на съществуващата платформа SPIRIT чрез интегриране и тестване на допълнителни функционалности, така че тя да бъде адаптируема към различни сектори и случаи на употреба;
- Определяне на нови изисквания за бъдещото развитие на платформата SPIRIT – създаване на пътна карта за усъвършенстване на функционалностите на платформата SPIRIT чрез използване на резултатите от експериментите и валидирането.
Ще се покриват разходи за възнаграждения на персонал, пътни и дневни разходи, както и непреки разходи – до 25% от стойността на преките такива.
Оценяване
Проектните предложения се оценяват от по двама независими експерти по критерии за яснота и методология, амбиции, въздействие, възпроизводимост, екип, принос за стандартизация на решението, ефективност на ресурсите, участие на МСП, информираност за аспектите на пола и зрялост/траектория на предлагащата организация/предложеното развитие.
Резултатите от оценяването се очакват през февруари 2025 г.
Срок
Продължителността на проектите е до 8 месеца с индикативна стартова дата през март 2025 г.
Крайният срок за подаване на проектни предложения е 19.12.2024 г., 17 ч. (централноевропейско време). Кандидатстването се осъществява от тук.
Препоръчително е кандидатите да се свържат предварително с консорциума, да споделят идеите си и да получат обратна връзка. Това също се осъществява от горепосочения линк, като на втория ред се избира “Feasibility Advisory” вместо “Final Submission”. Срокът за подаването на заявления за тази предварителна оценка е 25.11.2024 г., 17 ч. (централноевропейско време).