Поканата “Трансформиране на хранителните системи – промяна на взаимодействията в хранителните системи, насърчаване на иновациите в областта на храните и даване на възможност за устойчив избор на храни” на “FutureFoodS” отвори за кандидатстване днес, 06.11.2024 г. Тя ще подкрепи транснационални проекти за научни изследвания и иновации, които отговарят на някоя от следните три теми:
- Пътят към екологични и устойчиви хранителни системи;
- Нови храни – насърчаване на иновации в проектирането, преработката и предлагането на храни чрез преориентиране на търсенето и предлагането;
- Даване на възможност за устойчив избор на храни – осигуряване на хранителни среди и промени в начина на хранене.
Търсената зрялост на разработваните решения е между TRL 3 и TRL 7*.
Проектът “FutureFoodS” цели да се справи с комплексните предизвикателства, които правят настоящите европейски хранителни системи неустойчиви. Проектът прилага подход, основан на хранителните системи, който предлага цялостен поглед, признавайки трайните зависимости между участниците в хранителната система, както и определяйки движещите сили и точките на въздействие в рамките на системите. Проектът включва 86 партньори от общо 29 държави. Повече за него можете да научите от тук.
Финансиране
Процедурата се финансира по линия на европейската програма “Хоризонт Европа” 2021-2027 г. Настоящата покана разполага с бюджет от 39 млн. евро.
Подкрепата ще бъде под формата на безвъзмездна финансова помощ, която ще бъде предоставяна чрез национални финансиращи организации. За България това е Фонд “Научни изследвания” (ФНИ).
ФНИ ще предостави на български бенефициенти общо 383 468 евро. Ще бъдат финансирани максимум 3 организации с до 127 822 евро.
Бенефициенти
Български бенефициенти могат да бъдат акредитирани висши училища и научноизследователски организации. Допустими кандидати са и Университетът по хранителни технологии – Пловдив и Аграрният университет – Пловдив, които са сред бенефициентите на FutureFoodS.
С подаването на проектното предложение те следва да подадат и заявление за национална допустимост от тук – на български и на английски език.
Организациите кандидатстват единствено в консорциум, съставен от минимум 3 организации от 3 различни държави. Няма ограничение в големината на консорциумите, но препоръчителната максимална големина е 8 партньори.
Допустими дейности
Задачата е да бъдат разработени иновативни решения, които отговарят на някоя от гореизброените три теми и попадат в една или повече от следните четири области:
- Промяна на начина, по който се храним;
- Промяна на начина, по който преработваме и доставяме храна;
- Промяна на начина, по който се свързваме; и
- Промяна на начина, по който управляваме хранителните системи.
Кандидатите трябва да демонстрират оригиналност на своя подход и да се основават на резултатите от съществуващи инициативи на ЕС. Финансираните проекти трябва да насърчават синергиите с други инициативи и да имат капацитет да отчитат променящата се политическа среда – също и по време на изпълнението на проекта.
Повече за изискванията към всяка от трите теми можете да прочетете тук (стр. 9-12).
Оценяване
Проектните предложения се оценяват по критерии за високи постижения и въздействие на Етап 1 и за високи постижения, въздействие и качество и ефикасност на изпълнението на Етап 2.
Резултатите от оценяването от Етап 1 се очакват през май 2025 г., а от Етап 2 – в края на октомври 2025 г.
Срок
Продължителността на проектите е до 36 месеца със стартова дата между ноември 2025 г. и март 2026 г.
Проектни предложения се подават на два етапа:
- Предварителни проектни предложения – 15.01.2025 г., 13 ч. (централноевропейско време);
- Пълни проектни предложения – 09.07.2025 г., 13 ч. (централноевропейско време).
Кандидатстването се осъществява чрез следната платформа. Там също е наличен и инструмент за намиране на партньори.
Допълнителна информация е достъпна от националната точка за контакт от България – Милена Александрова на електронен адрес aleksandrova@mon.bg, както и на тел. +359 884 171 363.
* TRL от Technology Readiness Level – ниво на технологична готовност. TRL 3 – Концепция, доказана с експеримент; TRL 4 – Технология, валидирана в лаборатория; TRL 5 – Технология, валидирана в релевантна среда; TRL 6 – Технология, демонстрирана в релевантна среда; TRL 7 – Прототип, демонстриран в операционна среда.