Процедурата “Оперативни безвъзмездни средства за рамкови партньори, работещи в областта на ценностите на ЕС” (CERV-2025-OG-SGA) отвори за кандидатстване на 24.10.2024 г. Тя е ще подкрепи финансово годишните работни програми за 2026 г. на рамковите партньори (европейски мрежи, организации на гражданското общество, действащи на ниво ЕС, и европейски мозъчни тръстове) и ще увеличи техния капацитет да допринасят активно за разработването и изпълнението на политиките на ЕС в областта на ценностите на Съюза.
Целта на поканата е да защитава, насърчава и повишава осведомеността за правата чрез функционирането на партньорствата с организации на гражданското общество (ОГО), които са активни на местно, регионално, национално и транснационално ниво в насърчаването и отстояването на тези права. По този начин също следва да се засили защитата и насърчаването на ценностите на ЕС, вкл. зачитането на принципите на правовата държава, и да се допринесе за изграждането на по-демократичен Съюз, демократичен диалог, прозрачност, както и добро управление.
Финансиране
Подкрепата по процедурата се предоставя под формата на безвъзмездна помощ по европейската програма “Граждани, равенство, права и ценности” 2021-2027 г. (CERV). Бюджетът на поканата възлиза на 36 млн. евро.
Средствата са предназначени специално за организациите, подписали партньорски споразумения по поканата CERV-2025-OG-FPA. Това са европейските мрежи, организациите на гражданското общество (ОГО), действащи на ниво ЕС, и европейските мозъчни тръстове, подписали 3-годишни рамкови споразумения за партньорство по въпросната покана. Повече информация за нея можете да откриете тук.
Средствата по настоящата покана са разпределени в рамките на 9 приоритета:
- Насърчаване и защита на ценностите на ЕС – 3,4 млн. евро;
- Насърчаване на равенството, предотвратяване и борба с дискриминацията – 7,6 млн. евро;
- Насърчаване на равенството между половете – 3,3 млн. евро;
- Предотвратяване и борба с насилието, основано на пола – 2,9 млн. евро;
- Защита и насърчаване на правата на детето – 1,9 млн. евро;
- Предотвратяване и борба с насилието срещу деца – 1,2 млн. евро;
- Борба с расизма, ксенофобията и всички форми на нетолерантност – 4,8 млн. евро;
- Насърчаване на ангажираността на гражданите – 7,6 млн. евро;
- Насърчаване на европейската памет – 3,3 млн. евро.
Размерът на безвъзмездната помощ за един проект ще съвпада с размерът на бюджетите, заложени в 3-годишните рамкови споразумения. Безвъзмездните средства ще покриват допустимите разходи на 80%.
Бенефициенти
Бенефициенти по процедурата могат да бъдат онези организации с одобрени рамкови споразумения за партньорство в рамките на поканата CERV-2025-OG-FPA.
Това са частни организации с нестопанска цел, регистрирани в ЕС и по-конкретно:
- европейски мрежи с членове от поне 14 държави-членки;
- ОГО, активни на ниво ЕС;
- европейски мозъчни тръстове (think tanks).
Кандидатстването е единствено самостоятелно.
Допустими дейности и разходи
По поканата ще се осигуряват средства за покриване на оперативните разходи, свързани с изпълнението на тригодишните работни програми, започващи през 2026 г., които са заложени по проектите от покана CERV-2025-OG-FPA.
Допустимите дейности включват:
- анализ на политики и консултации;
- застъпничество;
- изследвания и събиране, разпространение или анализ на данни;
- обучение на граждани на различни нива и възрастови групи;
- изграждане на капацитет;
- за европейските мрежи: дейности в рамките на мрежата, развитие на мрежата и процедурни подобрения с цел повишаване на яснотата, прозрачността, зачитането на ценностите на ЕС и равното третиране;
- взаимно обучение, подготовка и обмен на добри практики;
- повишаване на осведомеността;
- дейности за критично мислене и медийна грамотност (вкл. предварителна подготовка) за борба с езика на омразата и дезинформацията, манипулирането на информацията и чуждестранната намеса;
- дейности за ангажиране на гражданите (вкл. децата), вдъхновени от методите на демокрацията на участието и представителната демокрация;
- дейности за информация и разпространение с добавена стойност за ЕС.
Освен това, те трябва да са ориентирани към някой от гореспоменатите 9 приоритета. Европейските мрежи трябва да са активни в един от деветте приоритета, докато ОГО и европейските мозъчни тръстове трябва да са активни или в приоритет (8), или в приоритет (9).
Ще се покриват разходи за персонал, пътни и дневни разходи, амортизация на оборудване, невъзстановим ДДС, както и финансова подкрепа за трети страни – до 60 000 евро за една организация.
Управление и оценяване
Процедурата се управлява от Европейската изпълнителна агенция за образование и култура (EACEA).
Комитет по оценяване извършва оценка за административна допустимост и класира най-високо кандидатите с най-висок финансов и оперативен капацитет (ноу-хау, квалификации и ресурси). Проектите се оценяват по критерии за уместност, качество и въздействие.
Резултатите от оценяването се очакват през август 2025 г.
Срок
Проектите могат да имат продължителност до 12 месеца.
Крайният срок за подаване на проектни предложения е 05.02.2025 г., 17 ч. (централноевропейско време). Кандидатстването е по електронен път чрез портала на Европейската комисия Funding & Tenders.
1 коментар