Втората покана за иновации и творчество на STARHAUS отвори на 27.11.2024 г. Тя ще подкрепи проекти за резиденции за изкуства и технологии, където бенефициентите – малки и средни предприятия (МСП) ще си сътрудничат две компании – технологични партньори по проекта STARHAUS.
Целта по поканата е да се дефинират нови концепции за услуги и процеси и да се адаптират съществуващият хардуер и софтуер към специфичните случаи на използване на проекта (т.е. храна за домашни любимци, торове, напитки и зърнени закуски). Същевременно следва да се допринесе за повишаване на нивото на технологична готовност (TRL) на тези технологии. Новите концепции ще послужат като основа за разработване на хардуерни и софтуерни прототипи, които са в съответствие с подхода за дизайн, ориентиран към потребителя (UCD), като гарантират, че решенията са интуитивни, адаптивни и намират отклик в целевите общности.
Проектът STARHAUS има за цел да развие производствените възможности чрез разработването, тестването и валидирането на осем иновативни прототипа на хардуерни модули. Тези прототипи ще подобрят съществуващите производствени демонстрационни съоръжения, създадени в рамките на предходния проект DIY4U, като улеснят производството на персонализирани бързооборотни стоки в областта на храната за домашни любимци, торовете, напитките и зърнените закуски. Проектът включва 13 партньори от 7 европейски държави.
Финансиране
Процедурата се финансира по линия на европейската програма “Хоризонт Европа” 2021-2027 г. и разполага бюджет от 100 000 евро.
Подкрепата е под формата на безвъзмездна финансова помощ – еднократни суми. Максималният размер на помощта за един проект е 50 000 евро. Допустимите разходи ще се покриват на 100%.
Ще бъдат подкрепени поне 2 проекта.
Бенефициенти
Бенефициенти по процедурата могат да бъдат творчески агенции, артисти, технологични компании, агенции за иновации или други свързани МСП, вкл. старт-ъпи. Те следва да са базирани в държава-членка на ЕС или в страна, асоциирана по програма “Хоризонт Европа”.
Кандидатстването е самостоятелно.
Допустими дейности и разходи
Кандидатите ще имат за задача да формулират нови услуги, процеси и прототипи, които разширяват границите на настоящите технологични възможности и се фокусират върху хардуерни или софтуерни компоненти, допринасяйки за научноизследователските предизвикателства в областта на децентрализираното производство. Освен това проектите трябва да подкрепят валидирането на предложените решения в рамките на случаите на използване на проекта: 1) храни за домашни любимци, 2) торове, 3) напитки и 4) зърнени закуски.
Резиденциите ще включват задълбочено сътрудничество между участниците и технологичните партньори (CODY в Норвегия за хардуер и WIZ Research в Румъния за софтуер). Една резиденция ще включва минимум две посещения на място – първоначално посещение за съвместно разработване на семинари, планиране на прототипи и съгласуване с технологичните партньори, и финално посещение за тестване и валидиране на прототипи, както и ангажиране на местните общности за демонстрация и събиране на обратна връзка. Тези дейности ще гарантират, че както хардуерните, така и софтуерните елементи са разработени цялостно, като подобряват потребителското изживяване и функционалността на системата.
Допустимите за финансиране дейности включват:
- Съвместно проектиране и разработване на концепция: Участниците ще се включат в процес на сътрудничество с технологичните партньори, използвайки артистична перспектива, за да допринесат творчески за разработването на концепции, които съчетават изкуство и технологии. Тази фаза ще се съсредоточи върху определянето на сценарии и решения, съобразени с четирите случая на употреба, като на преден план ще бъдат изведени иновативни, ориентирани към потребителя подходи;
- Разработване на прототип: Въз основа на съвместно разработените концепции участниците ще проектират и тестват хардуерни или софтуерни прототипи. Целта на този етап е да се реализират концепциите, като се гарантира, че те са технически осъществими и готови за тестване;
- Тестване: Разработените прототипи ще бъдат тествани в представителни общности (напр. чрез артистични инсталации или демонстрации), за да се събере обратна връзка от потребителите. Този етап ще гарантира, че решенията са подходящи, адаптивни и привлекателни за целевите общности.
Допустимите разходи включват разходи за персонал, пътни разходи, амортизация на оборудване, консумативи и, при необходимост, разходи за подизпълнители.
Управление и оценяване
Процедурата се управлява от партньорите по проекта “STARHAUS”. Всяка кандидатура ще се оценява от по петима външни експерти по критерии за:
- Степен на иновативност;
- Надеждност на техническия подход;
- Творчески и бизнес капацитет на екипа;
- Адекватност на бюджета.
Първият критерий е с най-голяма важност.
Срок
Продължителността на един проект ще между 6 и 10 месеца.
Крайният срок за подаване на проектни предложения е 27.01.2025 г., 12 ч. (централноевропейско време). Кандидатстването се осъществява по електронен път от тук.