Процедурата “Мерки за дизайн “Еразмус Мундус”” (ERASMUS-EDU-2025-EMJM-DESIGN) отвори за кандидатстване на 28.11.2024 г. Целта на действието за мерки за дизайн е да се повиши капацитета на висшите учебни заведения (ВУЗ) в Европа за модернизиране и интернационализиране на учебните им програми чрез разработване на нови магистърски програми в партньорство с университети от цял свят.
Ще се подкрепят проекти за разработване на иновативни, силно интегрирани нови международни програми за обучение на магистърско ниво. Тези програми ще се разработват съвместно от международни консорциуми от ВУЗ от различни държави по света. Когато е уместно, участие могат да вземат и други партньори със специфичен опит и интерес в съответните области на обучение.
Идеята е чрез сътрудничество с институции от цял свят университетите в Европа да могат да обединят ресурси и знания, за да се справят с неотложни глобални проблеми като изменението на климата, цифровата трансформация и устойчивото развитие. В дългосрочен план мерките за дизайн “Еразмус Мундус” се очаква да насърчат разработването на общи механизми във висшето образование, свързани с осигуряването на качеството, акредитацията и признаването на дипломи и кредити.
Финансиране
Подкрепата по процедурата се предоставя под формата на еднократни суми (lump sums) по европейската програма за образование “Еразъм +” 2021-2027 г. Бюджетът ѝ за 2025 г. възлиза на 3 млн. евро.
Размерът на помощта за един проект възлиза на 60 000 евро. Очаква се да бъдат финансирани поне 50 проекта.
Бенефициенти
Бенефициенти могат да бъдат ВУЗ от държави-членки на ЕС и от държави, асоциирани по програмата “Еразъм +”. Те трябва да притежават Сертификат ECHE (Харта за висше образование “Еразъм”).
Бенефициентите следва да предоставят обучение на ниво 7 от международната класификацията ISCED 2011 (т.е. магистърска степен).
Проектите се подават самостоятелно. Сътрудничествата с международните партньори следва да бъдат планирани, но ще се осъществят впоследствие.
Допустими дейности и разходи
Разработените магистърски програми следва да покриват следните изисквания към края на проектите:
- Предлагат напълно интегрирана учебна програма, предоставяна от консорциум от ВУЗ (съставен от поне три ВУЗ от три различни държави, от които поне един трябва да е от държава-членка или от асоциирана държава и поне един от неасоциирана държава);
- Имат за цел набирането на отлични студенти от цял свят;
- Включват задължителна физическа мобилност за всички записани студенти;
- Водят до получаване на съвместна степен, няколко степени или комбинация.
Проектите трябва да включват дейности, в които участват ВУЗ от поне една държава, която не е асоциирана към програма “Еразъм+”.
Ще се покриват разходи, директно свързани със създаването на нова магистърска програма – срещи и конференции, проучвания и анкети, процес на акредитация, оценка и др. Ще се покриват и разходи за персонал, пътни и дневни, административни разходи и разходи за подизпълнители.
Управление и оценяване
Процедурата се управлява от Европейската изпълнителна агенция за образованието и културата (EACEA) към Европейската комисия.
Комитет по оценяване извършва оценка за административна допустимост и класира най-високо кандидатите с най-висок финансов и оперативен капацитет (ноу-хау, квалификации и ресурси). След това проектите се оценяват по критерии за уместност, качество и въздействие. С най-висока тежест е критерият за уместност.
Срок
Обичайната продължителност на проектите е 15 месеца.
Крайният срок за подаване на проектни предложения е 13.02.2025 г., 17 ч. (централноевропейско време). Кандидатстването е по електронен път чрез портала на ЕК Funding & Tenders.