Процедурата “Изграждане на капацитет във висшето образование (Направление 1): Насърчаване на достъпа до сътрудничество във висшето образование” (ERASMUS-EDU-2025-CBHE-STRAND-1) бе отворена на 03.12.2024 г. Тя ще финансира проекти за международно сътрудничество, основани на многостранни партньорства между организации, работещи в областта на висшето образование.
В резултат на дейностите по проектите следва да бъдат подпомогнати допустимите трети държави, които не са асоциирани към програмата, техните институции и системи за висше образование.
Направление 1 е предназначено за привличане на по-неопитни висши училища към инициативата за изграждане на капацитет във висшето образование (CBHE), за да се улесни достъпът на организации, участващи за пръв път, на висши училища от по-малко развити държави и по-отдалечени региони, както и на студенти и академичен персонал с по-малко възможности.
Финансиране
Подкрепата по процедурата се предоставя под формата на еднократни суми (lump sums) по Европейската програма за образование “Еразъм +” 2021-2027 г. Бюджетът на процедурата за цялата инициатива CBHE (включваща Направления 1, 2 и 3) възлиза на 107 млн. евро.
Размерът на помощта за един проект по Направление 1 може да бъде от 200 000 до 400 000 евро.
Максималният допустим интензитет на помощта (т.е. размерът на отпусканата помощ, изразен като процент от допустимите разходи) е 100%.
Бенефициенти
Бенефициенти могат да бъдат висши училища, организации на такива и организации, активни на пазара на труда и в областите на образованието, обучението и младежта. Те трябва да са регистрирани в държави-членки, асоциирани страни и допустими трети държави*.
Кандидатстването е в консорциуми, съставени от поне двама партньори от държави-членки или асоциирани страни и минимум един представител на неасоциирана държава. Единствено висши училища или организации на такива могат да бъдат координатори на проектите.
Допустими дейности и разходи
Дейностите следва да са насочени към подобряване на управлението в целевите висши училища, осигуряване на висококачествено образование и повишаване на достъпността за учащи и академичен персонал с по-малко възможности. Примерни дейности могат да бъдат реформиране на управлението във висшите училища, установяване на офиси за международни контакти, подготвяне на нови учебни програми, провеждане на обучителни курсове за академичен персонал, внедряване на цифрови технологии за специфични услуги, популяризиране на инициативи за включване и др.
Ще се покриват разходи за персонал, пътни и дневни разходи, разходи за оборудване, подизпълнители и други разходи (напр. разпространение на информация, издателска дейност, преводи). Максималният размер на разходите за оборудване е 35% от стойността на безвъзмездната помощ, а на тези за подизпълнители – 10%.
Управление и оценяване
Процедурата се управлява от Европейската изпълнителна агенция за образованието и културата (EACEA) към Европейската комисия.
Комитет по оценяване извършва оценка за административна допустимост и класира най-високо кандидатите с най-висок финансов и оперативен капацитет (ноу-хау, квалификации и ресурси). След това проектите се оценяват по критерии за уместност, качество на проектния дизайн и изпълнение, качество на партньорството и въздействие и устойчивост. С най-голяма тежест е първият критерий.
Срок
Продължителността на проектите е между 24 и 36 месеца.
Крайният срок за подаване на проектни предложения е 06.02.2025 г., 17 ч. (централноевропейско време). Кандидатстването е по електронен път чрез портала на Европейската комисия Funding & Tenders.
* Допустимите трети държави, които не са асоциирани към програмата, са изброени тук (стр. 33 и 34).
1 коментар