Процедурата “Европейска младеж заедно” (ERASMUS-YOUTH-2025-YOUTH-TOG) отвори за кандидатстване днес, 05.12.2024 г. Тя ще финансира проекти, които създават мрежи за регионални партньорства с участието на младежи от цяла Европа – държавите-членки на ЕС и асоциираните по програма “Еразъм +” държави.
Дейностите по проектите следва да предоставят възможност на младите хора да създават съвместни проекти, да организират обмен и да насърчават обучения (напр. за младежки лидери и работници) чрез физически и онлайн дейности. Ще се подкрепят транснационални партньорства за младежки организации както на местно ниво, така и в широк мащаб.
Финансиране
Подкрепата по процедурата се предоставя под формата на еднократни суми (lump sums) по европейската програма за образование “Еразъм +” 2021-2027 г. Бюджетът на процедурата възлиза на 8 млн. евро.
Максималният размер на помощта за един проект е 500 000 евро. Очаква се да бъдат финансирани поне 16 проекта.
Максималният допустим интензитет на помощта (т.е. размерът на отпусканата помощ, изразен като процент от допустимите разходи) е 80%.
Бенефициенти
Бенефициенти могат да бъдат НПО в областта на младежта, публични власти на местно, регионално и национално ниво, национални младежки съвети, фондации, образователни и научноизследователски институции, както и организации със стопанска цел (но не като координатори). Те трябва да са от държави-членки или от асоциираните по “Еразъм +” страни.
Кандидатстването е в консорциуми, съставени от поне петима партньори от пет допустими държави.
Допустими дейности и разходи
Допустими за финансиране са дейности за мобилизиране на младите хора в Европа в партньорства, обхващащи различни страни и региони. Дейностите трябва също така да допринасят за разработването и изпълнението на Стратегията на ЕС за младежта, формулирането на политики и взаимодействието с основните заинтересовани страни в областта на младежта. По проектите могат да бъдат планирани дейности за мобилност на младежите.
По проектите ще се възстановяват разходи въз основа на фиксирана еднократна сума, несвързана с разходите. Сумата ще бъде определена от управляващия орган на база прогнозния бюджет на един проект. По процедурата се допуска предоставянето на финансова подкрепа за трети страни – до 60 000 евро за една организация.
Управление и оценяване
Процедурата се управлява от Европейската изпълнителна агенция за образованието и културата (EACEA) към Европейската комисия.
Комитет по оценяване извършва оценка за административна допустимост и класира най-високо кандидатите с най-висок финансов и оперативен капацитет (ноу-хау, квалификации и ресурси). След това проектите се оценяват по критерии за уместност, качество на проектния дизайн и изпълнение, качество на партньорството и въздействие. Първият критерий е с най-висока тежест.
Срок
Продължителността на проектите е до 24 месеца.
Крайният срок за подаване на проектни предложения е 06.03.2025 г., 17 ч. (централноевропейско време). Кандидатстването е по електронен път чрез портала на Европейската комисия Funding & Tenders.