Поканата на “DTO-BioFlow” за морското биологично разнообразие цели да подкрепи организации, които разполагат с данни за него и биха искали да допринесат за проекта “DTO-BioFlow”. Тя отвори за кандидатстване днес, 18.12.2024 г.
Задачата на организациите ще бъде да увеличат потока на съответните данни за биологичното разнообразие като установят тръбопроводи за поглъщане на данни (т. нар. ingestion pipelines) към цифровия двойник на океана на ЕС (Digital Twin of the Ocean – DTO).
Подкрепата за това ще бъде чрез финансиране за ресурси, както и чрез провеждане на обучителен семинар на тема данни за избраните кандидати.
Поканата се реализира по проекта “DTO-BioFlow“, който си поставя за цел да възпроизведе ефективно екологията на океана и затова се нуждае от постоянни потоци от данни за биологичното разнообразие. Проектът се финансира по програма “Хоризонт Европа” 2021-2027 г. и включва 32 партньори.
Финансиране
Бюджетът на настоящата процедура възлиза на 520 110.45 евро. Подкрепата по процедурата се предоставя под формата на безвъзмездни средства.
Един проект ще може да получи до 60 000 евро, следователно ще бъдат финансирани поне 8 проекта.
Бенефициенти
Бенефициенти по процедурата могат да бъдат притежатели на данни като международни мрежи, граждански научни мрежи, изследователски институти, университети, НПО и др., които могат да улеснят устойчивото и дългосрочно постъпване на недостъпни досега данни към DTO на ЕС. Кандидатите трябва да притежават права и разрешения за работа с данните и да ги предоставят на обществеността под отворен лиценз.
Кандидатите трябва да са регистрирани в държава-членка на ЕС или в асоциирана по “Хоризонт Европа” държава.
Допустими дейности
Проектните дейности включват:
- Участие в семинар, който ще предостави обучение за това как се преформатира и контролира качеството на данните в съответствие с международните стандарти и предоставянето им на EMODnet Biology;
- Завършване на онлайн курса за обучение, предоставен от EMODnet Biology;
- Принос към потока от данни за морското биологично разнообразие в DTO чрез разработване на канали за поток от данни към EMODnet Biology;
- Оптимизиране на потока от данни, така че да бъде максимално автоматизиран, и поемане на ангажимент за непрекъснато подаване на данни, като се гарантира устойчив поток от данни към DTO;
- Гарантиране, че данните се форматират, стандартизират и контролират в съответствие със съответните международни стандарти;
- Гарантиране, че данните отговарят на изискванията за свободен достъп, за предпочитане под лиценза Creative Commons CC-BY;
- Метаданните и данните следва да бъдат достъпни чрез EMODnet Biology;
- Изготвяне на кратки междинни доклади за напредъка на всеки четири месеца и окончателен доклад за резултатите в края на проекта.
Ще се покриват разходи за възнаграждения на персонал, изпълняващ горепосочените дейности, и за посещение на семинара (в Париж, Франция) за максимум двама души от екип.
Управление и оценяване
Процедурата се управлява от партньорите по проекта “DTO-BioFlow”. Проектните предложения ще се оценяват от по двама външни експерти по критерии за уместност, въздействие, устойчив поток от данни и автоматизация, уникалност и високи постижения и качество на проекта.
Резултатите от оценяването ще станат ясни до 31.03.2025 г.
Срок
Продължителността на проектите е до 12 месеца. Проектите ще стартират през май, а семинарът ще бъде от 03. до 05.06.2025 г.
Крайният срок за подаване на проектни предложения е 28.02.2025 г. вкл. Кандидатстването се осъществява по електронен път от тук.