Проект на община Перник е единственият недопуснат до техническа и финансова оценка по процедурата “Подкрепа за устойчиво енергийно обновяване на многофамилни жилищни сгради, вкл. справяне с енергийната бедност” (BG16FFPR003-4.001). Това съобщиха днес, 19.12.2024 г., от Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ).
Повече за проекта и основанията за отхвърлянето му можете да прочетете тук.
Припомняме, че приемът по процедурата, която е част от Програма “Развитие на регионите” 2021-2027 г. (ПРР), се проведе между юни и септември тази година. Подадени са общо 329 проектни предложения от 24 общини. По данни на МРРБ търсените средства по тях са 455,4 млн. лв. – над два пъти повече от разполагаемият бюджет от 196,4 млн. лв. Най-голям брой са предложенията от община Сливен – 26 проекта, община Елхово – 16 проекта и община Брезник – 15 проекта.
Целта е да се осигури подкрепа за изпълнението на мерки за енергийно обновяване и повишаване на енергийната ефективност на блокове в областите Кюстендил, Перник и Стара Загора, както и в общините, прилежащи към област Стара Загора – Нова Загора, Ямбол, Симеоновград, Харманли, Тополовград, Димитровград, Хасково, Елхово, Сливен и Тунджа.
Средствата са разпределени по региони както следва – по 33,6 млн. лв. за областите Перник и Кюстендил и 129,1 млн. лв. за област Стара Загора и десетте общини, свързани с Маришкия басейн. Ресурсът се предоставя от Фонда за справедлив преход и националния бюджет.
Бенефициенти по процедурата са съответните общини в партньорства със сдружения на собственици на жилища в многофамилни жилищни сгради, които се управляват по реда на Закона за управление на етажната собственост (ЗУЕС) и са проектирани преди 26.04.1999 г. Одобрените проекти ще получат до 100% финансиране.
Минималният размер на помощта за един проект за една сграда или блок-секция е 50 000 лв., а максималният – 9,5 млн. лв.
Ще се изпълняват мерки за енергийна ефективност, които са предписани в извършено обследване за енергийна ефективност (напр. подмяна на дограма, топлинно изолиране и др.), инсталиране на системи за енергия от възобновяеми източници и батерии за съхранение, бойлери за гореща вода към общите части на системата, инсталиране на системи за отопление и климатизация, оборудване за зареждане на електромобили, съпътстващи строително-монтажни работи и други съпътстващи дейности като извършването на обследване за енергийна ефективност, сертифициране за енергийна ефективност, извършване на обследване за установяване на техническите характеристики, авторски и строителен надзор, въвеждане в експлоатация и др.
Всички сгради, които ще получат финансиране трябва да постигнат поне енергиен клас “B” и минимум 30% спестяване на първична енергия.
Ще се покриват разходи за преките дейности по проектите, както и непреки разходи за организация и управление и за публичност (вкл. разходи за възнаграждения) – до 7% от размера на допустимите преки разходи.
Разходите по процедурата са допустими за финансиране от 01.01.2021 г. до 31.12.2029 г. Продължителността на проектите е до 24 месеца.
По-подробна информация за условията за кандидатстване по вече затворената процедура можете да прочетете тук.