Всичко за европейските проекти на едно място

До 50 000 евро по проекти за изкуство, наука и гражданско участие в опазването на водите

Първата покана за включващи инициативи в областта на изкуството по проекта “PartArt4OW” отвори за кандидатстване днес, 03.02.2025 г. Тя ще подкрепи интердисциплинарни и междусекторни проекти, съчетаващи изкуство, наука и практики за участие по иновативен начин. Идеята е да се насърчи сътрудничеството между творческия и културния сектор, научната общност и организациите на гражданското общество, за да се създадат включващи инициативи в областта на изкуството (PAIs).

PAIs имат за цел да:

  • повишат океанската грамотност на гражданите;
  • повишат осведомеността относно предизвикателствата и натиска, пред които са изправени океанските и вътрешните води;
  • мобилизират гражданите и заинтересованите страни за опазване и възстановяване на океанските и вътрешните води.

Поканата се реализира по проекта “PartArt4OW“, който има за цел да допринесе за изграждането на емоционална връзка между хората и океаните и водните басейни. В рамките на проекта ще бъдат подкрепени общо 19 PAIs чрез три отворени покани, като тези инициативи следва да вдъхновят ангажираност с неотложните проблеми в опазването на водите и да насърчат решения, които могат да бъдат разширени и споделени. Консорциумът включва 6 партньори от 4 европейски държави.

Финансиране

Процедурата се финансира по линия на европейската програма “Хоризонт Европа” 2021-2027 г. и разполага с бюджет от 300 000 евро.

Подкрепата е под формата на безвъзмездна финансова помощ – еднократни суми с максимален размер за един проект до 50 000 евро. Допустимите разходи ще се покриват на 100%.

Очаква се да бъдат подкрепени поне 6 проекта за PAIs.

В допълнение към безвъзмездната помощ бенефициентите ще се възползват и от:

  • Наставничество и обучение;
  • Интензивен 3-дневен онлайн лагер, който предоставя възможности за обучение и обмен по темите на PartArt4OW;
  • Напътствия от експерти по отношение на процесите на участие и творчество; на творческото и иновативното художествено изразяване, както и на опазването и защитата на морските и сладководните екосистеми;
  • Възможности за работа в мрежа и взаимно обучение;
  • Популяризиране и видимост чрез онлайн каналите на PartArt4OW, събития и връзка със сродни общности.

Бенефициенти

Бенефициенти по процедурата могат да бъдат юридически и физически лица, базирани в държава-членка на ЕС или от асоциирана по “Хоризонт Европа” страна.

Кандидатстването може да бъде както самостоятелно, така и в консорциум.

Насърчават се проекти от артисти, творци и свързани организации, но не е непременно задължително те да бъдат водещи. Единственото изискване за екипите е да бъдат интердисциплинарни, междусекторни и с широко участие.

Един кандидат има право да участие само с един проект.

Допустими дейности и разходи

Задачата на проектите е да отговорят на следното предизвикателство:

  • Ангажиране на местните общности за опазване и възстановяване на морските и сладководните екосистеми и биологичното разнообразие.

Участниците могат свободно да изследват многобройните аспекти и заплахи, свързани с биоразнообразието на океаните и водите (напр. загуба на биоразнообразие, разпространение на водорасли, чужди видове и др.).

Търсят се проекти, ориентирани около:

  • Невиждани досега явления, като тези, свързани с изменението на климата, или такива, които не могат да бъдат видени, тъй като сме твърде откъснати от океана, за да възприемем промените в него;
  • Взаимозависимостите между различните аспекти на предизвикателството, към които ще се насочи дадена PAI (природни, културни, политически и т.н.), и свързаните с тях обществени последици.

Проектите могат да бъдат насочени към океанските или вътрешните води или към двете едновременно. Акцентът трябва да бъде поставен върху общностите, живеещи в непосредствена близост до океана, водните басейни и реките, и да се гарантира, че предложеният проект е насочен към ключовите обществени и екологични предизвикателства на тези общности.

Ще се дава приоритет на проекти, в които участват хора от слабо представени групи и групи, изложени на риск от социално изключване и дискриминация (бежанци, етнически малцинства, ЛГБТИ+ общност, хора с увреждания, семейства с ниски доходи и т.н.). Специално внимание следва да се обърне на хора с ниска степен на излагане на изкуство и наука и с ограничени възможности за културно потребление и образование.

Ще се покриват разходи за персонал, подизпълнители, пътни и дневни, амортизация на оборудване, разходи за закупуване на стоки и услуги, както и непреки разходи – до 25% от стойността на преките такива. В някои инициативи може да бъде предвидена и финансова подкрепа за трети страни.

Управление и оценяване

Процедурата се управлява от партньорите по проекта “PartArt4OW”. Проектните предложения ще се оценяват поне трима експерти по критерии за идея, изпълнение, екип и общност, въздействие и осъществимост.

Селектираните проектни предложения ще бъдат поканени на онлайн интервю през втората половина на месец май.

Финалистите ще станат известни до 30.05.2025 г.

Срок

Продължителността на проектите е до 6 месеца – в периода 01.09.2025 г. – 27.02.2026 г.

Крайният срок за подаване на проектни предложения е 03.04.2025 г., 17 ч. (централноевропейско време). Кандидатстването се осъществява по електронен път от тук.

Предходна статия

До 10 000 лв. от Vivacom за образователни и екологични проекти на граждански организации

Следваща статия

До 50 000 евро за научноизследователски проекти за мобилни решения

Сходни статии

Годишен доклад на ОЛАФ за 2024 г.: над 870 млн. евро трябва да се възстановят в бюджета на ЕС

10 Днес, 16.06.2025 г., беше публикуван годишният доклад за 2024 г. на Европейската служба за борба с измамите (OLAF/ОЛАФ), който разкрива новите тенденции за измами в редица области, включително биоразнообразието и околната среда, енергетиката, търговията, […]

До 120 000 лв. за подобряване на киберсигурността в малките и средни предприятия в България

19 Процедурата “Подкрепа за подобряване на киберсигурността в малките и средни предприятия в Република България” (DEP-1.001) цели да предостави финансова подкрепа на малки и средни предприятия, за да въведат съвременни решения и мерки за намаляване […]

218 проекта на граждански организации са подадени по Програма “Мисия: възможна”

11 218 граждански организации от 61 населени места са кандидатствали за близо 21 млн. лв. гъвкаво финансиране за устойчиво развитие по Програма “Мисия: възможна”. Това съобщиха днес, 16.06.2025 г., от Българския фонд за жените (БФЖ). […]

Вашият коментар

Филтър