Вчера, 10.02.2025 г., от Министерството на иновациите и растежа публикуваха актуализирани списъци с одобрените за финансиране проектни предложения по процедурата “Разработване на иновации в предприятията” (BG16RFPR001-1.001).
При предходните списъци /от 31.12.2024 г./ от Главна дирекция “Европейски фондове за конкурентоспособност” (ГД ЕФК) е допусната фактическа грешка при кандидатите от Региона в преход, категория “Средни предприятия и малки дружества със средна пазарна капитализация”. Това е довело до погрешно включване на различен брой кандидати и одобрен финансов ресурс, надхвърлящ наличния по процедурата бюджет за част от тях.
Актуализираните списъци можете да свалите от тук.
Одобрените за финансиране са 317 на брой (бяха 329), а резервите – 92 (бяха 80). Безвъзмездните средства, които ще бъдат предоставени на селектираните кандидати възлизат на 90,8 млн. лв. (бяха 93,1 млн. лв.).
Към затварянето на приема за кандидатстване миналия май подадените проектни предложения бяха 514, като от тях 478 са били обект на оценка. Процентът успеваемост по процедурата следователно е доста висок – 66,3%.
Освен това от ГД ЕФК информират, че ще инициират пред Комитета за наблюдение на ПКИП предложение за осигуряване на финансиране за 92-те резерви, които преминават успешно оценяването, но за които не достигат средства при сегашното разпределение на бюджета.
Кандидатите с предложени за финансиране проектни предложения ще получат уведомления да представят доказателства, че отговарят на изискванията за бенефициент в системата ИСУН 2020 до края на седмицата /14.02.2025 г./.
Припомняме, че “Разработване на иновации в предприятията“, част от Програма “Конкурентоспособност и иновации в предприятията” 2021-2027 г. (ПКИП), бе отворена за кандидатстване между януари и май миналата година. Ще се подпомагат микро-, малки и средни предприятия, малки дружества със средна пазарна капитализация и големи предприятия.
Проектите трябваше да попадат в някоя от петте тематични области на Иновационната стратегия за интелигентна специализация (ИСИС):
- Информатика и ИКТ;
- Мехатроника и микроелектроника;
- Индустрия за здравословен живот, биоикономика и биотехнологии;
- Нови технологии в креативните и рекреативните индустрии;
- Чисти технологии, кръгова и нисковъглеродна икономика.
Минималният размер на безвъзмездната финансова помощ е 50 000 лв., а максималният е 250 000 лв. за микропредприятия, 400 000 лв. за малки предприятия и 500 000 лв. за средни предприятия, малки дружества със средна пазарна капитализация и големи предприятия. Процентът публично финансиране достига 60%.
Ще се извършват три типа дейности:
- Извършване на изследвания, изпитвания, измервания и валидиране за продуктови или производствени иновации;
- Създаване и тестване на прототипи и пилотни линии, свързани с продуктови или производствени иновации;
- Защита на индустриална собственост и ползване на експертна помощ.
Дейности 1 и 2 могат да се извършват самостоятелно, а дейност 3 следва да бъде в комбинация с някоя от тях. Поставено е условие разработената иновация да отговаря минимум на TRL 6*. Ще се финансират единствено проекти, които разработват продуктова или процесова иновация, насочена към производство на стоки и предоставяне на услуги.
Ще се допускат разходи за възнаграждения, амортизация на дълготрайни материални активи, амортизация на сгради и помещения, разходи за външни услуги, разходи за материали и консумативи, разходи за защита на индустриална собственост (до 20 000 лв.).
По-подробна информация за условията за кандидатстване по вече затворената процедура е достъпна тук.
* TRL от Technology Readiness Level – ниво на технологична готовност. TRL 6 – Технология, демонстрирана в релевантна среда; TRL 7 – Прототип, демонстриран в операционна среда; TRL 8 – Завършена и сертифицирана система; TRL 9 – Изпробвана система в операционна среда.