Обновена на 18.02.2025 г.:
На 13.02.2025 г. от Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) издават заповед за удължаване на крайния срок на процедурата до 17.02.2025 г., 17 ч. Това изменение бе публикувано на самия ден, съвпадащ с новия краен срок – 17.02.2025 г.
След изтичането на новия краен срок депозираните проекти нарастват с три до общо 36, а търсените средства се увеличават на 1,4 млрд. лв. Общата стойност на проектите е близо 1,8 млрд. лв.
На 11.02.2025 г. изтече крайният срок за подаване на проектни предложения по процедурата “Подкрепа за интегрирано градско развитие в 40 градски общини*” (BG16FFPR003-2.002). Тя е част от Програма “Развитие на регионите” 2021-2027 г. (ПРР).
По данни от ИСУН 2020 са постъпили 33 проекта на обща стойност 1,5 млрд. лв., а търсената от тях безвъзмездна помощ възлиза на 1,2 млрд. лв.
Процедурата отвори за кандидатстване на 08.11.2024 г. и разполага с бюджет над 1,5 млрд. лв. – достатъчен, за да финансира всички подадени проекти, стига те да отговарят на поставените критерии.
Припомняме, че процедурата е за директно предоставяне на финансиране за дейности, включени в одобрените концепции на Фаза 1 по процедура “Kонцепции за интегрирани териториални инвестиции (КИТИ)” (BG16FFPR003-2.001).
Списък с конкретните бенефициенти и резервите можете да свалите от тук – Допустими бенефициенти и резерви – Приложение 2. Това са заинтересовани страни, действащи на територията на целевите общини – държавни органи, областни администрации и общински власти, представители на гражданското общество, предприятия, научната общност, сдружения, фондации, болници и др.
Ресурсът по процедурата се предоставя по линия на Европейския фонд за регионално развитие (ЕФРР) и националния бюджет. От тези средства 253 млн. лв. (или 30%) са по Приоритет 1 “Интегрирано градско развитие” на ПРР, а 1,3 млрд. лв. (60%) – по Приоритет 2 “Интегрирано териториално развитие на регионите”.
Със средствата ще се осъществяват мерки, свързани с:
- повишаване на енергийната ефективност на жилищни и обществени сгради;
- намаляване на крайното енергийно потребление;
- намаляване емисиите на парникови газове;
- повишаване качеството на живот, социалното включване и подобряването на екологичната среда чрез благоустрояване на градската среда и междублоковите пространства в градовете;
- подобряване на инвестиционната активност чрез изпълнение на мерки за икономическа инфраструктура;
- осигуряване на подходяща социална инфраструктура, вкл. съвременни социални жилища за настаняване на уязвими и необлагодетелствани групи от населението;
- обновяване и модернизиране на образователна, културна и здравна инфраструктура;
- създаване на по-ефективен, по-бърз и по-екологичен градски транспорт с по-малко потребление на енергия и възможности за алтернативни форми на транспорт;
- изграждане, реконструкция и модернизация на пътища;
- развитие на туристически услуги и културното наследство.
Проектите ще се изпълняват за период до 3 години, но не по-късно от 31.12.2029 г.
Предстои от МРРБ да пристъпят към оценяването на депозираните проекти.
* 40-те градски общини са Враца, Ловеч, Лом, Монтана, Троян, Габрово, Горна Оряховица, Севлиево, Разград, Свищов, Силистра, Добрич, Търговище, Шумен, Сливен, Ямбол, Нова Загора, Айтос, Карнобат, Казанлък, Свиленград, Харманли, Димитровград, Кърджали, Хасково, Асеновград, Велинград, Смолян, Пазарджик, Пещера, Панагюрище, Карлово, Ботевград, Гоце Делчев, Дупница, Кюстендил, Перник, Петрич, Самоков и Сандански.