Поканата “ERMA Booster” за 2025 г. на общността на Европейския институт за иновации и технологии (ЕИТ) за суровини – EIT RawMaterials – отвори на 24.01.2025 г. Тя ще подкрепи стартиращи компании в начален етап и по-напреднали малки и средни предприятия (МСП), както и проекти в областта на минното дело и рециклирането, които предлагат устойчиви решения в областта на суровините.
Целта е да се даде тласък на иновациите в компании с висок потенциал за растеж, които имат въздействие в някоя от следните категории:
- Икономическо въздействие – спестяване на разходи във веригата за създаване на стойност на суровините; създаване на работни места в сектора на суровините; подобрена конкурентоспособност на промишлеността;
- Въздействие върху околната среда – спестяване на въглеродни емисии в сектора на суровините; повишена устойчивост (стандарти за устойчивост); увеличени нива на рециклиране;
- Верига за доставки и наличност – увеличено предлагане на критични и стратегически суровини за Европа; осигуряване на доставки на суровини; замяна или намаляване на критични суровини;
- Иновации и развойна дейност – разработване и производство на съвременни материали; произведен концентрат от суровини.
Процедурата е предназначена за два типа бенефициенти:
- Група 1 – за старт-ъпи, скейл-ъпи и МСП (проекти Booster); и
- Група 2 – за големи проекти за суровини (проекти ERMA).
Финансиране
Процедурата е съфинансирана по програма “Хоризонт Европа”. От EIT RawMaterials целят да предоставят безвъзмездни средства в общ размер между 16 млн. и 30 млн. евро.
Въз основа на действителни разходи, направени от предприятията, ще им се предоставят инвестиции под формата на еднократни суми (lump sums) над 60 000 евро и до 2,5 млн. евро. Насърчава се собствен финансов принос.
Максималният размер на безвъзмездната помощ е както следва:
- за стартиращи предприятия с иновации в областта на суровините и усъвършенстваните материали – до 500 000 евро;
- за скейл-ъпи и МСП, фокусирани върху авангардни иновации в областта на суровините и модерните материали – до 1,5 млн. евро;
- за проекти в областта на минното дело и рециклирането с усъвършенствани възможности за добив, преработка или рециклиране – до 2,5 млн. евро.
В допълнение към финансовата подкрепа предприятията ще получат и достъп до инвестиции, набиране на капитал, възможност да се присъединят към партньорската мрежа на EIT RawMaterials, достъп до знания, таланти, експерти и др.
Бенефициенти
Бенефициенти могат да бъдат:
Група 1
Старт-ъпи, разрастващи се предприятия (скейл-ъпи) и МСП, които са регистрирани в държави-членки на ЕС и в държави, асоциирани по програмата “Хоризонт Европа”. Сред условията към тях са:
- да имат силен управленчески екип, чието време да е посветено на 100% на компанията в следващите минимум 5 години;
- да имат валидиран от клиента продукт на минимум TRL 4*, основан на доказана пазарна нужда;
- средното време за пускане на пазара и за постигане на приходи да е 2-3 години;
- да са насочени към значителен или разширяващ се пазар с висок потенциал за растеж;
- да демонстрират лекота в сътрудничеството и да са ентусиазирани да развият дълготрайни отношения с EIT RawMaterials;
- да търсят допълнителни услуги с добавена стойност и подкрепа за консултантски услуги в областта на финансирането;
- да търсят партньори с дялово участие.
Група 2
Големи проекти за суровини, които са официално признати от Европейската комисия като “стратегически” или са одобрени като проекти ERMA. Те трябва да са регистрирани в държави-членки на ЕС и в държави, асоциирани по програмата “Хоризонт Европа”. Сред условията към тях са:
- да имат активен, усъвършенстван проект за добив, преработка или рециклиране, свързан с промишлеността на ЕС и подкрепен с технико-икономически модел;
- да имат силен управленчески екип с уместен опит;
- да бъдат технически осъществими, реалистични, икономически жизнеспособни, имат потенциал за привличане на инвестиции и срокът за производство е по-малък от 4 години;
- иновацията им е поне на TRL 4;
- търсят капиталови инвестиции; и т.н.
Допустими дейности и разходи
Група 1
Иновативните решения на предприятията следва да се отнасят както някоя от трите области – (1) Отговорно снабдяване: устойчиво осигуряване и преработка на суровини; (2) Устойчиви материали: материали в подкрепа на “Зелената сделка”; (3) Кръгови общества: кръгови бизнес модели -, така и към една от следните теми:
- Проучване и оценка на ресурсите от суровини;
- Добив в предизвикателни условия;
- Повишаване на ефективността на ресурсите в минералните и металургичните процеси;
- Рециклиране и оптимизиране на материалната верига за продукти, излезли от употреба;
- Замяна на критични и токсични материали в продуктите и за оптимизиране на ефективността;
- Проектиране на продукти и услуги за кръговата икономика.
Група 2
Кандидатурите следва да бъдат насочени към добив, преработка или рециклиране. Освен това проектите следва да отговарят на ключово законодателство на ЕС в областта, както и на поне една от целите за устойчиво развитие на ООН.
По-подробна информация за темите на иновации и търсените решения е достъпна тук (стр. 7-8).
Ще се покриват разходи за персонал, разходи за пътуване и демонстрационни дейности, наем или лизинг на оборудване, подизпълнители, материали и консумативи.
Управление и оценяване
Процедурата се управлява от ЕИТ. Проектите ще се оценяват от независими експерти, а вътрешен комитет ще надзирава процеса на оценяване и ще вземе финално решение.
Група 1
Критериите за оценка са пет – високи постижения, пазар и финанси, екип, въздействие и изпълнение. С най-висока тежест са вторият и третият критерий.
Група 2
Критериите за оценка са пет – високи постижения, оперативна осъществимост, финансируемост, въздействие и изпълнение.
Четири седмици след съответния краен срок одобрените кандидати ще бъдат поканени да представят проектите си на онлайн pitching сесия.
Резултатите от оценяването се очакват между 6 и 8 седмици след приключването на съответния краен срок.
Срок
Продължителността на предлаганите проекти трябва да бъде между 6 и 18 месеца.
Поканата има три крайни срока за подаване на проектни предложения:
- 24.03.2025 г.;
- 26.05.2025 г.;
- 08.09.2025 г.
Кандидатстването се осъществява по електронен път от тук.
* TRL от Technology Readiness Level – ниво на технологична готовност. TRL 4 – Технология, валидирана в лаборатория.