Всичко за европейските проекти на едно място

До 150 000 евро за курсове за професионално развитие в културните и творчески индустрии

Поканата за курсове за непрекъснато професионално развитие за 2025 г. на общността на Европейския институт за иновации и технологии (ЕИТ) за култура и творчество – EIT Culture & Creativity – бе отворена за кандидатстване на 11.02.2025 г.

Тя ще подкрепи курсове, предназначени за повишаване на квалификацията на професионалистите в културните и творческите индустрии (КТИ), за да се преодолеят критични пропуски в уменията. Ще се насърчават и иновациите в приоритетните области на EIT Culture & Creativity – мода, архитектура, културно наследство, аудио-визуални медии и игри – в подкрепа на екологичния, цифровия и социалния преход в Европа.

Курсовете могат да бъдат с етикет на ЕИТ или без такъв.

Финансиране

Процедурата е съфинансирана по европейската програма “Хоризонт Европа”. Бюджетът ѝ възлиза на 2,2 млн. евро

Ще бъдат подкрепени 10 курса с етикет на ЕИТ с максимална безвъзмездна помощ 150 000 евро и 10 курса без етикет на ЕИТ с максимална безвъзмездна помощ 75 000 евро.

Необходимо е бенефициентите да направят собствен финансов принос – поне 30% от бюджета на проекта си.

В допълнение към финансовата подкрепа, EIT Culture & Creativity може да предложи допълнителни услуги за подобряване на дългосрочната устойчивост – подкрепа за достъп до пазара, сесии за представяне пред инвеститори, възможности за нетуъркинг и сътрудничество в рамките на по-широката екосистема на EIT.

Бенефициенти

Курсове с етикет на ЕИТ

Проектите се подават от консорциуми от двама или трима партньори в следния състав:

  • Водещ партньор – институция във висшето образование (университет, академична институция) или доставчик на професионално образование и обучение (ПОО);
  • Бизнес партньор – старт-ъп, микро-, малко и средно предприятие (МСП), голямо предприятие;
  • Трети партньор по избор – научноизследователска институция, иновационен и технологичен център, занимаващ се с приложни или технологични изследвания и образование, или културна институция с познания за сектора. Ролята на тези партньори е да подобрят резултатите от проекта.
Курсове без етикет на ЕИТ

Проектите се подават от индивидуален кандидат или от консорциум от двама партньори:

  • Индивидуален кандидат – институция във висшето образование или доставчик на ПОО;
  • Консорциум – институция във висшето образование като водещ партньор + бизнес партньор като старт-ъп, микро-, МСП, голямо предприятие.

Всички организации-кандидати трябва да са регистрирани в държава-членка на ЕС или в държава, асоциирана по програмата “Хоризонт Европа”.

Ако бъдат одобрени за финансиране организациите-кандидати ще трябва да станат и членове на общността EIT Culture & Creativity, за което се заплаща годишна членска такса.

Допустими дейности и разходи

Проектите ще се изпълняват в три фази: (1) Подготовка вкл. дизайн на курса, създаване на съдържание и структура – 1-2 месеца; (2) Изпълнение вкл. събиране на обратна връзка – до 1 месец за курсове без етикет на ЕИТ и до 3 месеца за курсове с етикет на ЕИТ; (3) Последващи дейности вкл. оценка, отчитане и планиране на устойчивостта – 1 месец.

Курсовете следва да включват:

Курсове с етикет на ЕИТ
  • Курс 1 – Предприемачество и творческо мислене: Предвиждане, стратегически иновации и творческо лидерство;
  • Курс 2 – Предприемачество и нови технологии: изкуствен интелект (ИИ), AR и VR за творчески процеси и дигитално менторство;
  • Курс 3 – Предприемачество и устойчива архитектура: Кръгов дизайн, материали на биологична основа и устойчиво на климата градско планиране;
  • Курс 4 – Предприемачество и игри: Нови технологии за игри, пазарна конкурентоспособност и интеграция на платформи;
  • Курс 5 – Младежко предприемачество: Целенасочено обучение за млади хора (на възраст 15-24 г.) с акцент върху предприемаческите умения, цифровите инструменти и устойчивите практики.
Курсове без етикет на ЕИТ
  • Курс 1 – Архитектура: Устойчиво обновяване, кръгов дизайн и материали на биологична основа;
  • Курс 2 – Аудио-визуални медии: ИИ, анализ на данни, защита на интелектуалната собственост и монетизиране на съдържанието;
  • Курс 3 – Културно наследство: Дигитални инструменти за архивиране, разказване на истории и запазване на занаяти;
  • Курс 4 – Мода: Кръгов дизайн, оптимизация на цифровата верига за доставки и стратегии за растеж на МСП;
  • Курс 5 – Игри: Усъвършенствани технологии (ИИ, AR, VR), глобални пазарни стратегии и насърчаване на разнообразието.

Ще се покриват разходи за персонал, подизпълнители, разходи за пътуване и настаняване, амортизация на оборудване, консумативи, финансова подкрепа за трети страни (до 500 000 евро на организация) и др. Непреките разходи ще се покриват на 25% от преките допустими такива.

Управление и оценяване

Процедурата се управлява от ЕИТ. Проектите ще се оценяват от комисия независими експерти, а вътрешен комитет ще вземе финално решение. Критериите за оценка са пет – стратегическо съответствиеЕвропейско измерение, високи постижения, въздействие и качество и ефективност на изпълнението. С най-висока тежест са последните два критерия.

Резултатите от оценяването се очакват към средата на май. Проектите ще могат да стартират в началото на юли 2025 г.

Срок

Продължителността на проектите достига 6 месеца.

Крайният срок за подаване на проектни предложения е 11.04.2025 г., 17 ч. (централноевропейско време). Кандидатстването е по електронен път от тук.


* TRL от Technology Readiness Level – ниво на технологична готовност. TRL 6 – Технология, демонстрирана в релевантна среда; TRL 7 – Прототип, демонстриран в операционна среда; TRL 8 – Завършена и сертифицирана система; TRL 9 – Изпробвана система в операционна среда.

Предходна статия

Близо 1 000 услуги са достъпни за МСП по процедурата за малки иновативни грантове

Следваща статия

Три проекта на млади български учени получават 3,4 млн. лв. от държавата

Сходни статии

За обществено обсъждане: над 10 млн. евро за по-зелен трансграничен регион с Румъния (Покана 6)

6 Днес, 21.03.2025 г., за обществено обсъждане бяха публикувани насоките за кандидатстване по предстоящата процедура (Покана 6) от трансграничната програма “ИНТЕРРЕГ VI-A Румъния – България” 2021-2027 г. Тя се фокусира върху втория приоритет на програмата […]

До 10 000 евро от Civic Innovation Fund по проекти за финансова грамотност

11 Обучители и НПО, работещи в областта на гражданското образование и финансовата и икономическа грамотност, които се нуждаят от финансиране за проектна идея, имат възможност да кандидатстват по поканата на Civic Innovation Fund (CIF), организирана […]

До 12 000 евро от Civic Innovation Fund по проекти за медийна и дигитална грамотност

12 Обучители и НПО, работещи в областта на гражданското образование и медийната и цифрова грамотност, които се нуждаят от финансиране за проектна идея, имат възможност да кандидатстват по поканата на Civic Innovation Fund (CIF), организирана […]

Вашият коментар

Филтър