Поканата за курсове за непрекъснато професионално развитие за 2025 г. на общността на Европейския институт за иновации и технологии (ЕИТ) за култура и творчество – EIT Culture & Creativity – бе отворена за кандидатстване на 11.02.2025 г.
Тя ще подкрепи курсове, предназначени за повишаване на квалификацията на професионалистите в културните и творческите индустрии (КТИ), за да се преодолеят критични пропуски в уменията. Ще се насърчават и иновациите в приоритетните области на EIT Culture & Creativity – мода, архитектура, културно наследство, аудио-визуални медии и игри – в подкрепа на екологичния, цифровия и социалния преход в Европа.
Курсовете могат да бъдат с етикет на ЕИТ или без такъв.
Финансиране
Процедурата е съфинансирана по европейската програма “Хоризонт Европа”. Бюджетът ѝ възлиза на 2,2 млн. евро
Ще бъдат подкрепени 10 курса с етикет на ЕИТ с максимална безвъзмездна помощ 150 000 евро и 10 курса без етикет на ЕИТ с максимална безвъзмездна помощ 75 000 евро.
Необходимо е бенефициентите да направят собствен финансов принос – поне 30% от бюджета на проекта си.
В допълнение към финансовата подкрепа, EIT Culture & Creativity може да предложи допълнителни услуги за подобряване на дългосрочната устойчивост – подкрепа за достъп до пазара, сесии за представяне пред инвеститори, възможности за нетуъркинг и сътрудничество в рамките на по-широката екосистема на EIT.
Бенефициенти
Курсове с етикет на ЕИТ
Проектите се подават от консорциуми от двама или трима партньори в следния състав:
- Водещ партньор – институция във висшето образование (университет, академична институция) или доставчик на професионално образование и обучение (ПОО);
- Бизнес партньор – старт-ъп, микро-, малко и средно предприятие (МСП), голямо предприятие;
- Трети партньор по избор – научноизследователска институция, иновационен и технологичен център, занимаващ се с приложни или технологични изследвания и образование, или културна институция с познания за сектора. Ролята на тези партньори е да подобрят резултатите от проекта.
Курсове без етикет на ЕИТ
Проектите се подават от индивидуален кандидат или от консорциум от двама партньори:
- Индивидуален кандидат – институция във висшето образование или доставчик на ПОО;
- Консорциум – институция във висшето образование като водещ партньор + бизнес партньор като старт-ъп, микро-, МСП, голямо предприятие.
Всички организации-кандидати трябва да са регистрирани в държава-членка на ЕС или в държава, асоциирана по програмата “Хоризонт Европа”.
Ако бъдат одобрени за финансиране организациите-кандидати ще трябва да станат и членове на общността EIT Culture & Creativity, за което се заплаща годишна членска такса.
Допустими дейности и разходи
Проектите ще се изпълняват в три фази: (1) Подготовка вкл. дизайн на курса, създаване на съдържание и структура – 1-2 месеца; (2) Изпълнение вкл. събиране на обратна връзка – до 1 месец за курсове без етикет на ЕИТ и до 3 месеца за курсове с етикет на ЕИТ; (3) Последващи дейности вкл. оценка, отчитане и планиране на устойчивостта – 1 месец.
Курсовете следва да включват:
Курсове с етикет на ЕИТ
- Курс 1 – Предприемачество и творческо мислене: Предвиждане, стратегически иновации и творческо лидерство;
- Курс 2 – Предприемачество и нови технологии: изкуствен интелект (ИИ), AR и VR за творчески процеси и дигитално менторство;
- Курс 3 – Предприемачество и устойчива архитектура: Кръгов дизайн, материали на биологична основа и устойчиво на климата градско планиране;
- Курс 4 – Предприемачество и игри: Нови технологии за игри, пазарна конкурентоспособност и интеграция на платформи;
- Курс 5 – Младежко предприемачество: Целенасочено обучение за млади хора (на възраст 15-24 г.) с акцент върху предприемаческите умения, цифровите инструменти и устойчивите практики.
Курсове без етикет на ЕИТ
- Курс 1 – Архитектура: Устойчиво обновяване, кръгов дизайн и материали на биологична основа;
- Курс 2 – Аудио-визуални медии: ИИ, анализ на данни, защита на интелектуалната собственост и монетизиране на съдържанието;
- Курс 3 – Културно наследство: Дигитални инструменти за архивиране, разказване на истории и запазване на занаяти;
- Курс 4 – Мода: Кръгов дизайн, оптимизация на цифровата верига за доставки и стратегии за растеж на МСП;
- Курс 5 – Игри: Усъвършенствани технологии (ИИ, AR, VR), глобални пазарни стратегии и насърчаване на разнообразието.
Ще се покриват разходи за персонал, подизпълнители, разходи за пътуване и настаняване, амортизация на оборудване, консумативи, финансова подкрепа за трети страни (до 500 000 евро на организация) и др. Непреките разходи ще се покриват на 25% от преките допустими такива.
Управление и оценяване
Процедурата се управлява от ЕИТ. Проектите ще се оценяват от комисия независими експерти, а вътрешен комитет ще вземе финално решение. Критериите за оценка са пет – стратегическо съответствие, Европейско измерение, високи постижения, въздействие и качество и ефективност на изпълнението. С най-висока тежест са последните два критерия.
Резултатите от оценяването се очакват към средата на май. Проектите ще могат да стартират в началото на юли 2025 г.
Срок
Продължителността на проектите достига 6 месеца.
Крайният срок за подаване на проектни предложения е 11.04.2025 г., 17 ч. (централноевропейско време). Кандидатстването е по електронен път от тук.
* TRL от Technology Readiness Level – ниво на технологична готовност. TRL 6 – Технология, демонстрирана в релевантна среда; TRL 7 – Прототип, демонстриран в операционна среда; TRL 8 – Завършена и сертифицирана система; TRL 9 – Изпробвана система в операционна среда.