Днес, 05.03.2025 г., за обществено обсъждане бе публикуван проектът на документите по процедурата “Въвеждане на технологии от областта на Индустрия 4.0 в предприятията” (BG16RFPR001-1.008). Тя е част от Програма “Конкурентоспособност и иновации в предприятията” 2021-2027 г. (ПКИП).
Заложеният бюджет на процедурата е 101,7 млн. лв. С тези средства ще се подпомагат малки и средни предприятия (МСП), за да повишат нивото си на дигитализация. Те ще въвеждат в производствените си процеси технологии от Индустрия 4.0 като изкуствен интелект (ИИ), 3D принтиране, облачни технологии, усъвършенствани анализи (advanced analytics) и др.
По-конкретно, МСП ще изпълняват следните дейности:
- Въвеждане на технологии от Индустрия 4.0 чрез внедряване на ИКТ системи и приложения (Елемент А – задължителен). Задължително ще бъде по тази дейност да се осигури и обучение на персонала;
- Повишаване на киберсигурността и поверителността на данните (Елемент Б – незадължителен);
- Въвеждане на стандарти в областта на Индустрия 4.0 (Елемент Б – незадължителен).
С това се очаква да се постигне високо ниво на автоматизация на производствените и бизнес процесите в предприятията, оптимизация на ресурсите и намаляване на оперативните им разходи.
Кандидатите следва да бъдат търговци, регистрирани не по-късно от 31.12.2021 г. и да са реализирали нетни приходи от продажби за 2023 г. както следва:
- малки предприятия ≥ 300 000 лв.;
- средни предприятия ≥ 1 млн. лв.
Условие ще бъде кандидатите да покриват определени резултати по отношение на Степента на зрялост на цифровите технологии, установени чрез инструмента на Европейската комисия Open DMAT.
Кандидатстването ще бъде единствено самостоятелно.
Предприятията ще могат да получат безвъзмездна помощ между 150 000 и 850 000 лв., покриващи до половината от разходите за дълготрайни материални и нематериални активи и за консултантски услуги. За предприятията, които изпълняват и дейности по Елемент Б, ще се допускат разходи за повишаване на киберсигурността – до 40 000 лв. и разходи за въвеждане на стандарти – до 20 000 лв.
Предвидено е предприятията да могат да изберат приложим режим на държавни помощи при дейностите от Елемент А – Регионална инвестиционна помощ* или de minimis**, а при Елемент Б ще се прилага само de minimis.
Акцент е, че това е първата процедура по ПКИП, по която ще бъде осигурена възможност безвъзмездни средства да се комбинират с финансов инструмент. Това е “Портфейлна гаранция с таван на загубите за дигитализация” в размер на 90 млн. лв. и структуриран от Фонда на фондовете (ФнФ). Това значи, че МСП ще могат да комбинират безвъзмездните средства със заем (инвестиционен и оборотен) и финансов лизинг, предоставяни от финансови посредници.
Проектите ще се изпълняват за период от максимум 15 месеца.
Като индикативна дата на обявяване на процедурата е заложена 31.03.2025 г.
Заинтересованите страни могат да изпращат своите коментари и предложения по пакета документи в срок до 18.03.2025 г. вкл. чрез системата ИСУН 2020.
* Режим “Регионална инвестиционна помощ” – помощ, която се предоставя на проекти за първоначална инвестиция или за първоначална инвестиция в полза на нова стопанска дейност. Допуска се помощ за разходи в материални и нематериални активи, разходи за заплати, свързани със създаването на работни места в резултат от първоначална инвестиция, изчислени за период от две години, или комбинация от разходите при определени условия. Инвестицията трябва да се поддържа в района минимум 3 години (за МСП).
** Режим de minimis – режим на държавни помощи, при който максималният размер на помощта за едно предприятие не може да надхвърля 300 000 евро (586 749 лв.) за период от три бюджетни години.
1 коментар