Всичко за европейските проекти на едно място

До 5 000 евро за валидиране на иновативни решения в преходните здравни грижи

Поканата по проекта “Evolve2Care” за валидиране на решения за преходна здравна грижа отвори за кандидатстване на 17.03.2025 г. Тя ще предостави ваучери до 5 000 евро (под формата на услуги) за разработването на иновативни решения в областите (1) Мониторинг на домашните грижи, (2) Управление на изписването от болница или (3) Застаряване на населението и преход към грижи.

Целта на поканата е да бъдат идентифицирани и ангажирани иноватори и изследователи, работещи по иновативни решения в областта на здравните технологии. Те ще си сътрудничат със сертифицирани живи лаборатории (Living Labs), които ще им предоставят инфраструктура и експертен опит за тестване и валидиране на тези иновации.

Проектът “Evolve2Care” се фокусира върху практиката на експериментиране в областта на здравните технологии, за да стандартизира и подобри сътрудничеството между живите лаборатории и иноваторите в сектора на преходните грижи. Проектът се реализира от консорциум от 5 партньори от Гърция, България, Белгия, Испания и Кипър. Повече за него можете да научите тук.

Финансиране

Процедурата се финансира по линия на европейската програма “Хоризонт Европа” 2021-2027 г. и разполага с общ бюджет от 50 000 евро.

Подкрепата се предоставя под формата на безвъзмездна финансова помощ – еднократни суми (ваучери) с максимален размер 5 000 евро за един проект. Ваучерите ще бъдат предоставяни ексклузивно на живите лаборатории, които да отворят своите съоръжения за избрани новатори.

Предвижда се да бъдат финансирани поне 10 проекта.

Бенефициенти

Бенефициенти могат да бъдат миниконсорциуми, съставени от един иноватор и една или две живи лаборатории.

Иноватори

Това могат да бъдат малки и средни предприятия (МСП) и компании; независими учени и групи изследователи; научни организации; и асоциации, фондации и клъстри в здравния сектор. Те могат да бъдат от цял свят.

Технологиите, които разработват следва да имат TRL 3-6*.

Иноваторите могат да подават повече от едно проектно предложение.

Живи лаборатории

Те трябва да бъдат сертифицирани членове на мрежата ENoLL (Европейска мрежа от живи лаборатории) и да са регистрирани в държава-членка на ЕС или в държава, асоциирана по програма “Хоризонт Европа”.

Карта на сертифицираните живи лаборатории можете да откриете тук. В България има две такива – институтът GATE и SofiaLab.

Съставянето на консорциумите се случва както следва:

  1. Потенциалните кандидати се регистрират на платформата AccelUp, където да открият партньори;
  2. След сформирането на миниконсорциумите, те следва да се регистрират на платформата Sploro, където се подават проектните предложения;
  3. Следва оценяване на проектните предложения, подписване на договори с одобрените от тях и стартиране на проектите.

Допустими дейности и разходи

По проектите живите лаборатории ще отворят своите съоръжения за избраните иноватори с цел експериментиране и ще им предложат услуги като:

  • съвместно създаване на решения;
  • ангажиране на потребителите;
  • валидиране на продукта;
  • достъп до данни и инфраструктура.

Ваучерите до 5 000 евро ще бъдат предоставяни на живите лаборатории в края на проектите, за да покрият разходите им, свързани с предоставянето на достъп до съоръжения, услуги и експертиза на иноваторите.

Оценяване

Проектните предложения се оценяват от по двама вътрешни експерти по критерии за високи постижения и съответствие с целите на Evolve2Care, потенциал за въздействие и иновации и осъществимост и изпълнение.

Резултатите от оценяването ще излизат до 2 седмици след съответния краен срок.

Срок

Продължителността на проектите достига 6 месеца.

На разположение на кандидатите са три крайни срока:

  • 26.05.2025 г., 17 ч. (централноевропейско време);
  • 28.07.2025 г., 17 ч. (централноевропейско време);
  • 13.10.2025 г., 17 ч. (централноевропейско време).

Въпреки наличието на тези крайни срокове, организаторите съветват кандидатите да кандидатстват по-рано, преди да бъдат изчерпани наличните средства по поканата. Кандидатстването се осъществява по електронен път от тук.


* TRL от Technology Readiness Level – ниво на технологична готовност. TRL 3 – Концепция, доказана с експеримент; TRL 4 – Технология, валидирана в лаборатория; TRL 5 – Технология, валидирана в релевантна среда; TRL 6 – Технология, демонстрирана в релевантна среда.

Предходна статия

Излезе работната програма на Инструмента за междурегионални инвестиции в иновации (I3) за 2025-2027 г.

Следваща статия

До 720 000 лв. за пакети енергоспестяващи мерки на общини и болници от НДЕФ

Сходни статии

За обществено обсъждане: 126 млн. лв. за енергийна ефективност и използване на енергия от ВИ в предприятията по ПКИП

8 Днес, 17.04.2025 г., за обществено обсъждане бе публикуван проектът на документите по процедурата “Енергийна ефективност и използване на енергия от възобновяеми източници в предприятията” (BG16RFPR001-2.004). Тя е част от Програма “Конкурентоспособност и иновации в […]

Има възможност да подадем отново искане за второ плащане по Плана за възстановяване

7 Днес, 17.04.2025 г., вицепремиерът и министър на иновациите и растежа Томислав Дончев съобщи на брифинг в Министерския съвет, че са налице всички предпоставки България да подаде повторно искане за второ плащане по Националния план […]

Допълнителни 92 фирми ще получат финансиране за разработване на иновации по ПКИП

14 Предприятията, чиито 92 проектни предложения бяха включени в резервния списък по процедурата “Разработване на иновации в предприятията” (BG16RFPR001-1.001), ще получат финансиране. Това съобщиха днес, 17.04.2025 г., от Главна дирекция “Европейски фондове за конкурентоспособност” (ГД […]

Вашият коментар

Филтър