Европейската комисия отвори за кандидатстване днес, 25.03.2025 г., поканата “Подготвителна работа за консултантски структури в подкрепа на мобилния мигрантски труд” (PPPA-2025-COUNSEL). Ще се финансира един проект с 1,2 млн. евро.
Целта на поканата е да доразвие базата от знания за консултантските мрежи и тяхното въздействие върху справедливата мобилност на гражданите на трети страни, които са командировани и работят временно в ЕС. В основата ѝ е необходимостта от по-задълбочено проучване на практиките за картографиране, идентифициране и оценка на добрите практики, за да се допълни съществуващата база от знания и да се обмислят подходящи последващи дейности.
Задачата на финансирания проект ще бъде да:
- проведе проучване за мобилната мигрантска работна ръка и въздействието, което структурите за консултиране могат да окажат върху тази целева група;
- създаде и осигури функционирането на синдикална транснационална мрежа за консултиране на краткосрочни мобилни работници-мигранти в поне 7 държави (поне една и максимум три от които следва да бъдат страни-кандидатки или трети държави).
Процедурата е под формата на пилотен проект, т.е. инициатива с експериментален характер, предназначена да провери осъществимостта на дадено действие и неговата полезност. Ще се изпълняват следните задължителни дейности:
- Провеждане на проучване, предоставящо систематично картографиране и оценка на съществуващите структури за консултиране и техните практики за командировани и мобилни работници мигранти;
- Разработване на нови и подобряване на съществуващи практики, методи на работа, информационни продукти и консултантски формати за събиране и разпространение на информация, насочена към работниците;
- Създаване нови и разширяване на съществуващи консултантски центрове и мрежи;
- Предоставяне на консултантски услуги. Предоставянето на информация следва да бъде допълнено от консултации и решаване на проблеми, съобразени с индивидуалните случаи;
- Създаване, развитие и координиране на консултантската мрежа.
Могат да кандидатстват организации-социални партньори на европейско, регионално и национално ниво, публични органи, публични и частни НПО, изследователски центрове и институти, висши училища и организации на гражданското общество. Кандидатите следва да са регистрирани в държава-членка, Норвегия, Исландия или в държава-кандидатка*.
Кандидатстването е в консорциуми от минимум трима партньори от поне две различни държави. Водещият партньор трябва да бъде от държава-членка на ЕС.
Безвъзмездното финансиране е при интензитет до 90%. Допустимите разходи включват пътни и дневни разходи, амортизация на оборудване, както и непреки разходи – до 7% от стойността на преките такива.
Продължителността на проекта ще бъде между 12 и 18 месеца.
Пълните изисквания за изпълнението на проекта можете да откриете тук.
Кандидатстването е през портала на Европейската комисия Funding & tenders в срок до 27.05.2025 г.
* Държавите-кандидатки са Албания, Босна и Херцеговина, Грузия, Молдова, Черна гора, Северна Македония, Сърбия, Турция, Украйна, а Косово е потенциален кандидат. Повече информация е достъпна тук.