Втората отворена покана за прилагане на решения по проекта “PQ-REACT” отваря за кандидатстване днес, 02.03.2025 г. Тя ще подкрепи разработването и прилагането на иновативни решения, които адресират специфични предизвикателства, свързани с изчислителната сложност на постквантовата криптография (PQC) и енергийната ефективност. Решенията трябва да са свързани с някой от следните случаи на употреба по поканата:
- Интелигентни електромери;
- 5G и 6G архитектури;
- Мениджър на гъвкавостта на контекста (PQC Benchmarking);
- Eclipse-Qrisp за PQC.
Поканата се реализира по проекта “PQ-REACT“, включващ 12 партньори от 7 държави. Той цели да проектира, разработи и валидира рамка за по-бърз и плавен преход от класически към квантови устойчиви решения в голямо разнообразие от контексти и области на използване.
Тази рамка ще включва пътища за миграция към PQC и методи за криптографска гъвкавост и ще разработи портфолио от инструменти (вкл. квантов компютър) за валидиране на PQC системи, които ще позволят на потребителите да преминат към квантово устойчива криптография, като се вземат предвид техните индивидуалности и различни контексти.
Финансиране
Процедурата се финансира по европейската програма “Хоризонт Европа” 2021-2027 г., а подкрепата по нея се предоставя под формата на безвъзмездна финансова помощ – еднократни суми.
Бюджетът ѝ възлиза на 650 000 евро. Максималният размер на помощта за един проект достига 162 500 евро. Ще бъдат финансирани 4 проектни предложения.
Бенефициенти
Бенефициенти по процедурата могат да бъдат европейски малки и средни предприятия (МСП), старт-ъпи, университети, изследователски центрове, НПО, фондации и т.н. с опит в PQC. Те трябва да са регистрирани в държава-членка на ЕС или в асоциирана по “Хоризонт Европа” страна.
Кандидатстването по процедурата е в консорциуми от 2-3 партньори, включващи минимум:
- МСП; и
- Доставчик на технологии – университети и научно-технологични организации. За тях се допуска по една кандидатура за научен екип.
В един консорциум могат да се включат допълнително НПО и фондации.
Допустими дейности
Ще се финансират проекти за решения и приложения за PQC. От предложенията се очаква да разглеждат иновативни решения за различни приложения в рамките на описаните по-горе случаи на употреба, включително loTs, като използват техники за PQC. Допустимите за финансиране дейности могат да бъдат:
- Проектиране и разработване на софтуер;
- Софтуерно инженерство, насочено към адаптиране към нови области на използване или подобряване на качеството на софтуера;
- Присъствие и участие в технически събития, събития за разработчици и събития на общността;
- Други дейности, които имат отношение към спазването на надеждни практики за разработване и внедряване на софтуер;
- Управление, свързано с изпълнението на проекта;
- Извънредни разходи за инфраструктура, която е от съществено значение за постигане на горепосочените цели.
Проектните предложения трябва да са в съответствие с директивата NIS2 и препоръките на Европейската комисия относно координирана пътна карта за прилагане на прехода към PQC.
Управление и оценяване
Процедурата се управлява от партньорите по проекта “PQ-REACT”. Проектните предложения ще се оценяват от двама външни експерти по критерии за технически високи постижения, въздействие и изпълнение. Първият критерий е с най-висока тежест.
Резултатите от оценяването се очакват до 04.07.2025 г.
Срок
Продължителността на проектите ще бъде 12 месеца.
Крайният срок за подаване на проектни предложения е 27.05.2025 г., 17 ч. (централноевропейско време). Кандидатстването се осъществява по електронен път от тук.