Отбрана и сигурност, политическа и стратегическа автономност и социално, икономическо и териториално сближаване ще бъдат сред приоритетите в бюджета на ЕС за 2026 г. Това стана ясно вчера, 02.04.2025 г., след като Европейският парламент (ЕП) прие насоките за бюджета на Съюза за предстоящата година.
Гласуването премина с 441 вота “за”, 173 – “против” и 70 – “въздържали се”.
Ролята на насоките е да очертае очакванията, които Европейската комисия (ЕК) следва да вземе предвид при разработването на предложението си за бюджет. То обикновено излиза преди началото на лятото. Официалният бюджет се приема до края на годината след обсъждания в ЕП и в Съвета на ЕС.
Според евродепутатите бюджетът за 2026 г. следва да се съсредоточи върху стратегическата готовност и сигурност, икономическата конкурентоспособност и устойчивост, климатичната устойчивост и укрепването на единния пазар. Също така членовете на ЕП призовават за допълнителни инвестиции в областта на научните изследвания, иновациите, предприятията, здравеопазването, енергетиката, защитата на границите, цифровия и екологичния преход и младите хора.
Основните положения в насоките на ЕП включват:
Устойчива икономика
Фокусът е върху иновациите и конкурентоспособността, преодоляването на различията в уменията и увеличаването на промишленото производство в Европа. Депутатите призовават за адекватно финансиране за МСП и за повече публично-частни партньорства; за по-бързи инвестиции в цифровия и екологичния преход с акцент върху цифровата инфраструктура, изкуствения интелект и киберсигурността.
По-добра готовност
Фокусът е върху подобряването на сигурността, киберсигурността и отбранителните способности на ЕС, както и за финансиране на транспортната инфраструктура с двойна употреба. Членовете на ЕП подчертават необходимостта от адекватна подкрепа за земеделските стопани и от подпомагане на страните от ЕС, засегнати от кризи; прилагането на Пакта за убежище и миграция, осигуряването на границите на ЕС с подходящо финансиране и борбата с мрежите за контрабанда на мигранти; енергийната сигурност и независимост чрез инвестиции в критична инфраструктура, нисковъглеродни технологии, възобновяеми енергийни източници и трансгранични връзки.
Създаване на възможности за европейците
Подобряване на здравните системи и готовността за кризи чрез инвестиции в Програма “EU4Health” и Клъстър “Здраве“ на Програма “Хоризонт Европа”; овластяване на младите хора чрез образование, обучение и възможности за работа чрез Програма “Еразъм+”; подкрепа за културните и творческите сектори, насърчаване на цифрова и медийна грамотност, борба с дезинформацията, противодействие на речта на омразата и екстремисткото съдържание онлайн, гарантиране на свободата на медиите и осигуряване на правилното използване на средствата на ЕС.
Силен ЕС в променящ се свят
Справяне с глобалните конфликти, геополитическите предизвикателства и кризите в съседните на ЕС държави чрез осигуряване на достатъчно ресурси на фона на внезапното намаляване на международното финансиране; подкрепа за Украйна, финансиране на предприсъединителните усилия, политиките за съседство и хуманитарната помощ за гарантиране на регионалната стабилност.
Управление на заемите
Членовете на ЕП предупреждават, че разходите по изплащането на средствата по плановете за възстановяване NextGenerationEU ще натоварят бюджета за следващата година. Според споразумението от 2020 г. изплащането на тези заеми не трябва да води до намаляване на ресурсите по програмите и фондовете на ЕС.
1 коментар