В сряда /30.04.2025 г./ за обществено обсъждане бяха публикувани насоките за кандидатстване по предстоящата процедура от трансграничната програма “ИНТЕРРЕГ VI-А ИПП България-Сърбия” 2021-2027 г. – за разработване и предоставяне на услуги от общ интерес. Тя се фокусира върху втория приоритет на програмата – “Интегрирано териториално развитие” – и ще подкрепи проекти, които адресират идентифицирани териториални нужди и се възползват от съществуващия потенциал за подобряване на трансграничното предоставяне на услуги.
Заложеният бюджет е 4,6 млн. евро, с които ще се разработват нови услуги във всички сектори (с изключение на туризма и превенцията на горски пожари), ще се подобряват и адаптират съществуващите и ще се въвеждат иновативни решения, които повишават достъпността, ефективността и качеството.
Целта е чрез финансираните проекти да се насърчи равен достъп до основни услуги, социалното и икономическото сближаване в програмната област* и използването на технологичния напредък в допълнение към модернизирането на инфраструктурата. Ще се дава приоритет на инициативи, които насърчават интегрирани, устойчиви и водени от общността подходи за предоставяне на услуги в целия граничен регион.
Ще могат да кандидатстват национални, регионални и местни публични органи, държавни и общински предприятия, НПО. Кандидатурите ще се подават в партньорства, съставени от поне по една организация от всяка страна на границата. Максималният брой партньори в един консорциум ще бъде 4.
Един проект ще може да получи безвъзмездна помощ до 1 млн. евро. От българските бенефициенти няма да се изисква собствено финансово участие, докато от сръбските то ще бъде в размер на 15% от допустимите разходи.
Проектите могат да предвидят:
- Само “мек” компонент – разработване и надграждане на предоставянето на услуга от общ интерес;
- “Мек” и инвестиционен компонент – включва и инфраструктурна работа и доставка на оборудване, необходимо за предоставянето на услугата;
- Разработване, тестване и внедряване на нова услуга – проектиране, пилотно прилагане и институционализиране на нови услуги;
- Надграждане на съществуваща услуга от общ интерес – подобряване на съществуващите услуги, за да се подобри тяхната наличност, достъпност, качество и безопасност;
- Разработване на нова услуга и надграждане на съществуваща – разработване и внедряване на нови услуги, както и модернизиране и оптимизиране на съществуващите.
Ще се покриват разходи за персонал (до 20% от преките допустими разходи), офис и административни разходи (до 15% от преките разходи за персонал), пътни и дневни разходи (до 15% от преките разходи за персонал), подизпълнители, оборудване, инфраструктура и строителство. Допустими ще бъдат и разходи за подготовка на проектното предложение – фиксирана еднократна сума от 12 000 евро.
Продължителността на проектите ще бъде до 24 месеца.
Крайният срок за изпращане на коментари и становища по проекта на документите е 21.05.2025 г., 17 ч. до Министерството на регионалното развитие и благоустройството на електронен адрес js_sofia@mrrb.government.bg.
* Програмната област обхваща шест области в България – Видин, Монтана, Враца, София – област, Перник и Кюстендил и седем окръга в Сърбия – Борски, Зайчарски, Пиротски, Нишки, Топлички, Ябланички и Пчински.