Всичко за европейските проекти на едно място

Ново отлагане на подбора на проекти за европейски цифрови иновационни хъбове

поради необходимост от прецизиране на документите за кандидатстване” срокът 20 април 2021 г. се отменя. Новият срок не е обявен.

В петък, 16.04.2021 г., Министерство на икономиката (МИ) обяви поредно отлагане на срока за приемане на проекти от кандидати за Европейски цифрови иновационни хъбове (European Digital Innovation Hubs).

Първоначалните правила бяха публикувани на 10.02 със срок за кандидатстване 18.02.2021 г., който беше удължаван няколко пъти.

Процедурата се следи с интерес от настоящи и новосформирани клъстери, сдружения и регистрирани хъбове, тъй като чрез нея се осъществява националният подбор на проектни предложения за създаване на Европейски цифрови хъбове. Националният подбор е първата фаза на селекция на организации, които България ще предложи на Европейската комисия (ЕК) за пряко финансиране. За проектните предложения, преминали националния етап на селекция, получили от ЕК „печат за съвършенство“, но неодобрени за финансиране от ЕК, реализацията на проектните предложения ще бъде чрез Националния план за възстановяване и устойчивост * (ако не бъде променен) и собствени средства. Финансирането на Европейските цифрови иновационни хъбове е под формата на безвъзмездни средства в размер на 50%, предоставяни чрез програма „Цифрова Европа“ 2021-2027. Необходимото допълващо съфинансиране ще бъде осигурено през Програмата за научни изследвания, иновации и дигитализация за икономическа трансформация 2021-2027 (ПНИИДИТ).

ЕЦИХ са структури, които се очакват да играят водеща роля в процеса на цифровизация на администрацията и бизнеса в Европа като предоставят възможности за експериментиране, тестване на нови технологии, обучения, трансфер на ноу-хау и др.п. ЕС предвижда създаването на обща мрежа от центрове, които ще са регионално, секторно и/или продуктово профилирани.

Очаква се Комисията да финансира около 260 ЕЦИХ в ЕС, от които между 3 и 5 ще са от България. Понастоящем в България оперират следните хъбове: София Тех Парк, DigiTech 4.0, UDIH (Хъб за дигитална трансформация на дигиталните услуги), SmartFabLab, DigiHub.bg (Югоизточен Дигитален Иновационен Хъб) , Agrohub.bg, Черноморският дигитален иновационен хъб (BSDHub) и др.

Кандидат-европейските хъбове от България, за които е известно в момента са 12, от общо 332 кандидата за цяла Европа:

  • Европейски цифров иновационен хъб за големи данни, високоскоростни изчисления и изкуствен интелект на София Тех Парк,
  • UDIH.bg
  • EDIH NWRIC-ACB – на Аутомотив Клъстер България,
  • DigiHub.bg
  • AgroHub.bg
  • Дунавски дигитален иновационен хъб – на Русенския университет “Ангел Кънчев”,
  • Хъб на Индустриално-технологичен парк Варна ЕАД,
  • Европейски цифров хъб Zagore – на община Стара Загора,
  • ЕЦИХ в строителството – на камарата на архитектите в България и мрежата Клийнтех
  • Хъб на индустриалния иновационен център “Амбициозно Габрово”,
  • iVhub – Innovation Varna Hub, на Висшето военноморско училище във Варна,
  • Регионален център за дигитални решения и иновации НКИЗ , от Идустриална зона Божурище в София
Предходна статия

ВАС се произнесе по жалбата на БАИ срещу 25% финансова корекция и върна делото на първа инстанция

Следваща статия

Факт са първите обяви по програма “Граждани, равенство, права и ценности”

Сходни статии

Процедура “Стандартизация в областта на киберсигурността”

3 Процедурата “Стандартизация в областта на киберсигурността” (DIGITAL-ECCC-2023-DEPLOY-CYBER-04-STANDARDISATION) бе отворена на 25.05.2023 г. Тя цели да подкрепи по-нататъшната стандартизация в областта на киберсигурността, по-специално с оглед на прилагането на проекта на регламент относно Закона за […]

До 16 млн. евро за разработване на широкопротективни ваксини срещу филовируси

14 Поканата “Разработване на широкопротективни ваксини срещу филовируси” на FILOVAX отвори на 04.06.2024 г. Тя ще подкрепи разработването на ваксини за хора, които да предпазват от редица филовируси, с акцент върху превантивното им използване. Тези […]

IMPETUS Accelerator 2024 – акселератор за граждански научни инициативи

15 Акселераторската програма по проекта Impetus за менторство, обучения и финансова подкрепа отвори вчера, 10.01.2024 г. Тя ще подкрепи изпълнението на проекти за гражданска наука, свързани с някое от следните три предизвикателства: Гражданска наука за […]

Вашият коментар

Филтър