Всичко за европейските проекти на едно място

ВАС се произнесе по жалбата на БАИ срещу 25% финансова корекция и върна делото на първа инстанция

На 13.04.2021, Върховният административен съд (ВАС) прие доводите на Българска Агенция за Инвестиции (БАИ) срещу решението на първоинстанционния съд (Административен съд – София), с което той отхвърля жалбата на БАИ срещу ръководителя на управляващия орган на ОПИК, с което са и определени финансови корекции в размер на 25% от предоставената финансова подкрепа по два договора с ДЗЗД “Реклама за инвестиции”.

С решението си ВАС върна делото за ново разглеждане от друг състав на Административен съд – София, тъй като в предходното решение липсват мотиви по същество. При новото разглеждане на делото съдът следва да изложи мотиви налице ли са посочените от управляващия орган нарушения и законосъобразно ли е определен размерът на финансовата корекция за всяко от тях.
пълният текст на решението е публикуван тук

предистория

На 20.01.2017 г. е сключен за безвъзмездна финансова помощ по ОП „Иновации и конкурентоспособност” (ОПИК) 2014 -2020, межу УО и БАИ по проект, рег. №BG16RFOP002-2.006-0001 „Повишаване качеството и количеството на услугите на потенциалните инвеститори в България”. В хода на изпълнение на проекта, изпълнителният директор на БАИ обявява процедура “публично състезание” по чл.18, ал 1, т.12 от ЗОП за услугата “Изпълнение на дейности по информация и комуникация” с две отделни обособени позиции – за разработване на промоционални материали, и за тяхното изработване (дизайн, предпечат, печат) и доставка. Договорите по двете позиции на обща стойност 194 хил. лв. са сключени с ДЗЗД „Реклама за инвестиции” на 14.09.2019 г. ДЗЗД „РЕКЛАМА И ИНВЕСТИЦИИ” е с участници в обединението „Мидиаблистър“ ЕООД и “ПЕЧАТНИЦА ДЪГА” ООД. Другите участници „ЕА” АД, Издателска къща „Свети Георги Победоносец”, Ди Ем Ай Дивелопмънт ЕООД и “Евро-Консулт 2020” са отстранени в хода на процедурата, поради липса на “ясно разписани взаимосвързани и логически последователни дейности и задачи”, а там където те са разписани същите не се приемат за “декомпозиране на дейността”. Протоколът е подписан от Стамен Янев, като ИД на БАИ.

На 12.03.2020 г. Министерство на икономиката, като Управляващ орган (УО) на ОПИК стартира процедура за финансова корекция на помощта с 25% [~50 хил.лв.] заради установена нередност, а именно липса на обективни критерии за оценка.

Според Адм. съд – София, БАИ са приложили методика, в която някои показатели (напр. Качество на организация на персонала, на който е възложено изпълнението на поръчката) се оценяват с точки според “качеството на описанието”. Поради факта, че не става ясно какви са минималните изисквания за съдържание по всеки подпоказател, според съда, потенциалните участници са поставени в изначално невъзможност да преценят какво следва да съдържа предложението им, за да отговаря на изискванията на възложителя и да не бъде отхвърлено. В резултат на това Административен съд – София приема, че е налице нередност, поради което и е отхвърлил жалбата на БАИ срещу Управляващия орган.

ВАС, от друга страна, констатира, че Административният съд – София е изложил грешни фактически констатации и на практика се е произнесъл за наличие на нередност без по същество да е съставил мотиви към съдебния акт в съответствие с изискванията на чл. 172а, ал. 2 АПК. Т.е. липсва произнасяне по нарушението на чл. 67, ал. 1 във вр. с чл. 112, ал. 2, т. 3 ЗОП, обосноваващо нередност, квалифицирана по т. 16, б. „а” от Приложение №1 към чл. 2, ал. 1 от Наредбата като основание за определяне на дължимия размер на финансовата корекция.

Предходна статия

Запис от уебинара на ЕК за участие в Хоризонт “Как да подготвим успешен проект”

Следваща статия

Ново отлагане на подбора на проекти за европейски цифрови иновационни хъбове

Сходни статии

Стратегически план за развитие на земеделието и селските райони 2023-2027 г. (СПРЗСР)

56 Стратегическият план за развитие на земеделието и селските райони в България за периода 2023-2027 г. (СПРЗСР) е разработен с идеята да насърчи устойчивото развитие на земеделието, подобряването на селскостопанските доходи, на конкурентоспособността на сектора, […]

Програма “Нематериално културно наследство” 2024 г.

111 Министерството на културата публикува Програма “Нематериално културно наследство” (професионални ансамбли и носители на нематериалното културно наследство) за 2024 г. Годишният бюджет на програмата възлиза на 3,5 млн. лв., като тези средства са осигурени от […]

Национална научна програма “Критични и стратегически суровини за зелен преход и устойчиво развитие”

130 Национална научна програма “Критични и стратегически суровини за зелен преход и устойчиво развитие” 2024-2029 г. цели да подкрепи провеждането на фундаментални и научно-приложни изследвания, свързани с критични и стратегически суровини* (КСС) и да допринесе […]

Вашият коментар

Филтър