Всичко за европейските проекти на едно място

Консултирането на 1600 млади земеделски стопани по мярка 6.1 ще може да се предоставя от НССЗ

Над 50% от досегашните бизнес планове по подмярката за стартиращи млади земеделци са създадени от Националната служба за съвети в земеделието (НССЗ).

На 20.04.2021 г., Комитетът за наблюдение на Програмата за развитие на селските райони (2014-2020) одобри предложението на Управляващия орган, Националната служба за съвети в земеделието да предоставя безплатни консултации на млади фермери и стартиращи земеделски стопанства във връзка с планираните подмерки 6.1 и 6.3 („Стартова помощ за млади земеделски стопани“ и подмярка и „Стартова помощ за малки стопанства“). Това става ясно от публикуваните протоколи от писмената процедура за съгласуване, проведена в периода 13-16.04.

Съгласно актуалната инидикативна програма, третият прием на проектни предложения по мярка 6.1. ще се проведе в периода септември – ноември тази година, с бюджет в размер на 24,6 млн. евро. Той предоставяше възможност за прилагане на подмярка 2.1. за осигурявяне на консултации на млади фермери, вкл. изготвяне на безплатни бизнес планове и съдействие при подготовка на документи, подаване на проекти, последващо отчитане и др. по подмярката.

УО предложи, а Комитетът за наблюдение прие да се приложи процедурата на вътрешно изключване и националната служба за съвети в земеделието да предоставя консултиране на кандидатите и по подмярка 6.1. Сред внесените от УО мотиви са изграден капацитет и експертиза на националната служба, териториално покритие и др.

По данни на УО, до момента Националната служба е изготвила 2 240 бизнес плана от общо 4 323 подадени проектни предложения по подмярка 6.1.  Цитирана е и анкета сред „фермерските кръгове“, обслужвани от НССЗ, която показва, че около 1600 млади фермери биха се възползвали от съдействието на НССЗ при изготвяне на проектните предложения по тази мярка.

Предходна статия

Нови 3 млн. лева за преработка на розов цвят

Следваща статия

4 млн. евро за проекти, насочени към Европейската памет за миналото

Сходни статии

Процедура “Подкрепа за социален диалог” – 2024 г.

21 Процедурата “Подкрепа за социален диалог” (SOCPL-2024-SOC-DIALOG) отвори за кандидатстване днес, 10.04.2024 г. Тя цели да допринесе за насърчаването на социалния диалог на секторно и междусекторно равнище, да развие европейския социален диалог и да укрепи […]

42,6 млн. лв. по Оперативна програма “Добро управление” за справяне с миграционните предизвикателства

1 Днес, 26.08.2022 г., в онлайн формат ще се проведе 16-ото извънредно заседание на Комитета за наблюдение (КН) на Оперативна програма “Добро управление” 2014-2020 г. (ОПДУ). На заседанието за одобрение ще бъде предложено създаването на […]

Комитетът за наблюдение на Програма по Фонд “Убежище, миграция и интеграция” 2021-2027 г. набира членове

4 Днес, 19.10.2022 г., Управляващият орган на Програма по Фонд “Убежище, миграция и интеграция” (ФУМИ) 2021-2027 г. – дирекция “Международни проекти” към Министерството на вътрешните работи – обяви процедура за избор на членове в Комитета […]

Вашият коментар

Филтър