Всичко за европейските проекти на едно място

Програма “Развитие на човешките ресурси” 2021-2027 (ПРЧР)

Програмата  „Развитие на човешките ресурси” 2021 – 2027 (ПРЧР) ще предостави стратегическо финансиране в отговор на предизвикателствата, свързани с нарастващата безработица в условията на продължаваща пандемия, задълбочаващият се недостиг на работна сила, ниското образование, ниската квалификация и липсата на базови умения на безработните и неактивните лица.
Други негативи са социалното изключване на уязвимите групи от икономическия и социалния живот, намаляването и застаряването на населението в трудоспособна възраст, регионалните различия по отношение на заетостта и социалните неравенства.

Общият размер на средствата по ПРЧР възлиза на 3,9 млрд. лв. (към момента бюджетът на програмата с националното съфинансиране е ориентировъчен, тъй като окончателния размер тепърва ще бъде уточнен).

Функциите на Управляващ орган на Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси” за периода 2021 – 2027 г. е Министерството на труда и социалната политика.

Целите на програмата са насочени към към осигуряване на включване на пазара на труда на най-уязвимите групи чрез инструменти за повишаване на уменията и компетенциите им в съответствие с бързо променящата се работна среда, както и до подобрен равен достъп до услуги в системата за социална закрила и до здравеопазване. Тя трябва да достигне до близо 850,000 души в България, като сред целевите групи са безработни, хора с увреждания, хора, живеещи в бедност, деца, младежи, възрастни, представители на ромската общност и др.

ПРЧР е структурирана в пет приоритетни оси:

*Ос 1 „Насърчаване на заетостта и развитие на умения“ – 1,6 млрд. лв
Мерките по този приоритет обхващат подкрепа в областта на обученията на работната сила (безработни и заети лица) за повишаване на уменията, квалификацията и компетентностите и включването в заетост на представители на уязвими групи на пазара на труда. Акцент се поставя най-вече върху придобиване на умения и компетентности, необходими във връзка с приоритетите на пазара и изискванията на зелената икономика, както и повишаване на нивото на дигиталните умения. В обхвата на финансирането влизат и мерки за осигуряването на по-здравословна и безопасна работна среда и по-добър баланс между професионалния и личния живот. В това направление програмата ще финансира мерки за възстановяването на трудовата акти вност на самотните и многодетните родители, на жените, които отглеждат дете и онези, които полагат грижа за зависим член от семейството.
Целеви групи: младежите, жените, възрастните хора и хора с увреждания, продължително безработните, икономически неактивните лица на възраст 15 – 64 навършени години, безработни с основно и по-ниско образование, желаещи да стартират стопанска дейност, вкл. и социални предприятия; работодатели, зависими членове от семейството; лица, полагащи грижа за зависим член от семейството.


*Ос 2 „Социално включване и равни възможности“ –
 1,4 млрд. лв.
Инвестициите на програмата ще бъдат насочени към насърчаване на активното участие в обществения живот и интегрирането на уязвимите групи (възрастните, хората с увреждания, хората със специални потребности, децата, ромите и др.), както осигуряването на равен достъп до качествени социални услуги и подкрепа за пълноценен живот в общността. Децата ще бъдат в центъра на подкрепата по това направление. Инвестициите ще са насочени и в посока на създаване на социални и интегрирани здравно-социални услуги в домашна среда и услуги за ранно детско развитие, ранна интервенция на уврежданията, превенция на изоставянето и насилието.
Целеви групи: Лица в неравностойно положение, вкл. хора с увреждания и техните семейства, деца в риск, работодатели, представители на маргинализирани общности като ромите, уязвими групи, служители на доставчици на социални и здравни услуги.


*Ос 3 „Насърчаване на младежката заетост“ –
736 млн. лв.
Ще бъде предоставена подкрепа за безработни и за неактивни младежи да преодолеят пречките, породени от липсата на квалификация, образование, навици, мотивация за работа, като това ще повиши възможностите им за повече доходи и достойно участие на пазара на труда.
Целеви групи: безработни младежи, вкл. продължително безработни, и младежи с основно и по – ниско образование и без квалификация; неактивни младежи и младежи NEETs, търсещи работа младежи.


*Ос 4 “Социални иновации” –
20 млн. лв.
По това направление ще бъдат стимулирани социални иновативни дейности чрез разработване на нови идеи за продукти, услуги, инструменти и модели, отговарящи на социалните нужди на уязвимите групи. Освен това ще получат подкрепа въвеждането на иновативни модели за повишаване квалификацията на работниците и служителите във връзка с настъпващите промени, както и осигуряването на качествени и устойчиви „зелени“ и „бели“ работни места.
Целеви групи: деца, младежи, възрастни; маргинализирани общности като ромите; лица в неравностойно положение; лица, заети в предприятия; служители в институции и администрации в сферата на пазара на труда; служители на доставчици на социални и здравни услуги;

 

*Ос 5 “Техническа помощ” – 132 млн. лв.
Чрез този приоритет ще се подпомагат всички действия на Управляващия орган на програмата, необходими за ефективното, ефикасното и целесъобразното изпълнение на заложените цели и индикатори.
Целеви групи: Служители на Управляващия орган; местна и областна администрация, институции, управляващи органи, журналисти, представители на неправителствен сектор.

Предходна статия

ОП “Околна среда” 2014–2020 (ОПОС)

Следваща статия

Програма “Хоризонт Европа” 2021-2027 г.

Сходни статии

373 проекта са подадени по поканите за 2024 г. на Европейския иновационен фонд

9 Днес, 25.04.2025 г., от Европейската изпълнителна агенция за климат, инфраструктура и околна среда (CINEA) съобщиха, че по шестте покани за 2024 г. на Иновационния фонд на ЕС са постъпили общо 373 проектни предложения за […]

Близо 87 млн. лв. стават достъпни за дуална система в професионалното образование и обучение

16 Днес, 25.04.2025 г., за кандидатстване отвори процедурата “Развитие на дуалната система на обучение в ПОО (чрез подбор)” (BG05SFPR001-3.008), част от Програма “Образование” 2021-2027 г. Бюджетът на процедурата е в размер на 86,7 млн. лв., […]

ЕК се консултира относно бъдещето на изследователските и технологични инфраструктури

5 Европейската комисия (ЕК) провежда консултация с научноизследователската и иновационна общност във връзка с предстоящата Европейска стратегия за изследователски и технологични инфраструктури. Обществената консултация бе обявена днес, 25.04.2025 г., от европейския комисар за старт-ъпи, научни […]

Вашият коментар

Филтър