Национална програма „Бизнесът преподава“ има за цел да ориентира учениците в тяхното бъдещо професионално развитие, както и да увеличи квалификацията на учителите чрез тясно партньорство с бизнеса.
Бюджетът на програмата за учебната 2021/2022 г. е 300 000 лв., в т.ч. до 2 000 лв. за дейности за информиране и публичност и е разпределен в следните два модула:
- Модул 1 „Бизнесът в училище“ (200 000 лв.) – с тези средства ще се подпомогнат проекти на бизнес субекти, които да провеждат демонстрационни обучения в рамките на учебната година и в съответствие с утвърдените учебни програми. Учебните часове се реализират присъствено, а при невъзможност от разстояние в електронна среда.
Допустимите разходи по този мoдул включват:
– командировъчните разходи на представителите на фирмите за посещения в училищата (пътни разходи – с автобус, влак или автомобил; дневни разходи – 20 лв. на ден; квартирни разходи – до 75 лв. за нощувка);
– разходи за организация и реализиране на дейностите (кафе паузи – до 100 лв.; закупуване на материали, консумативи и техническо оборудване за целите на обучението – до 1 500 лв.; размножаване на материали – до 100 лв.; наем на зала – до 300 лв.)
*Финансира се и наем на техническо оборудване – до 1 000 лв. само при необходимост и в случай, че не е предвиден разход в план-сметката за закупуването му;
– В случай, че обученията се провеждат онлайн, се допускат разходи за организация и реализиране на дейностите (закупуване на материали, консумативи и техническо оборудване за целите на обучението – до 1 500 лв.; размножаване на материали – до 300 лв.). - Модул 2 „Учители в предприятия“ (100 000 лв.) – финансите са предвидени за провеждане на семинари за учители от фирми, с възможност преподавателите да се включват в съответните фирмени проекти.
В рамките на една учебна година всеки учител може да участва еднократно по този модул.
Допускат се следните разходи:
– командировъчни разходи на учителите (пътни разходи – с автобус, влак или автомобил; дневни разходи – 20 лв. на ден; квартирни разходи – до 75 лв. за нощувка);
– учебни материали (на хартиен или електронен носител – до 200 лв. на един учител);
– При реализиране на дейностите в електронна среда се финансират разходи за учебни материали от 200 лв. на един учител.
БЕНФИЦИЕНТИ са всички български общински и държавни училища, които осъществяват обучение от I до XII клас.
Очаква се над 100 фирми и поне 50 учителя да получат финансиране до края на програмния период.
Управителен орган е Министерството на образованието и науката (МОН).
Повече информация тук или на сайта на МОН.