Национална програма „Разработване на учебни помагала за обучение по общообразователни учебни предмети на чужд език” има за цел да осигури равен достъп до качествено училищно образование чрез разработване на учебни помагала на чужд език по общообразователни учебни предмети за IX и за X клас.
Бюджетът на програмата за учебната 2021/2022 г. е 1,575 млн. лв. и е разпределен в следните два модула:
- Модул 1 „Разработване на учебни помагала за обучение по общообразователни учебни предмети на чужд език” (725 000 лв.)
Допустимо е разработването на учебни помагала по учебни предмети за съответен клас и чужд език, по които не са разработени учебни помагала през 2020 г. по този модул.
Проектите за разработване на учебни помагала трябва да бъдат внесени в деловодството на Министерството на образованието и науката до 20.09.2021 г.
По-специфичните изисквания документите са посочени са сайта на МОН, линк към който е предоставен в края на статията.
— Максимална стойност на финансиране от държавния бюджет за един проект – до 30 000 лв, като то се предоставя само за учебно помагало, получило в процеса на оценяване най-малко две положителни оценки от тримата оценители. Разходите по модула, извършвани от училищата бенефициенти, са за възнаграждения и за осигурителни и здравноосигурителни вноски съгласно националното законодателство на членовете на авторските колективи, включително и на координатора, осигуряване на средства за провеждане на срещи на авторските колективи – пътни, дневни и нощувки, административни разходи.
— За корекция и стилистична редакция на текстове на помагалата, както и дейности по дизайн и предпечатна подготовка на текстове за публикуване в електронен или хартиен вариант, така и за отпечатване на помагалата – до 80 000 лв.
— По модула ще се изпълняват дейности за публичност и информиране със средства в размер до 2 000 лв. в рамките на бюджета на програмата. Предоставените средства по модула следва да бъдат усвоени до края на бюджетната 2021 година – 31.12.2021 г. Училищата, получили финансиране по модула, представят в Министерството на образованието и науката отчет за изразходваните средства в срок до 31.01.2022 година.
- Модул 2 „Оценяване и одобряване на проекти на учебни помагала за подпомагане на обучението, организирано в чужбина, на проекти на учебници и на проекти на учебни комплекти“ (850 000 лв.) – средствата са предвидени за проекти за учебни комплекти по чужди езици, като те трябва да отговарят на условията за международни сертификати от Общата европейска езикова рамка (ОЕЕР).
Дейностите, които са допустими включват:
– осигуряване на средства за възнаграждения и на средства за дневни, пътни и нощувки на определените със заповеди на министъра на образованието и науката оценители на съдържанието, на графичния дизайн и на полиграфическото изпълнение;
– осигуряване на средства за организиране и извършване на обучение на оценители на съдържанието;
– осигуряване на материално и техническо обезпечаване от Учебен център за комисиите работещи по одобряването на проекта;
* За мониторинг по този модул са предвидени по до 5 000 лв. на модул.
БЕНФИЦИЕНТИ
Бенефициенти по Модул 1 са Министерство на образованието и науката и училища на територията на Република България, в които се изучава интензивно чужд език и се преподават общообразователни учебни предмети на чужд език, както и Национално издателство за образование и наука „Азбуки“.
Бенефициенти по Модул 2 са Министерството на образованието и науката и Учебен център (второстепенен разпоредител с бюджет на Министерството на образованието и науката).
Управителен орган е Министерството на образованието и науката (МОН).
Повече информация тук или на сайта на МОН.