Български микро-, малки и средни предприятия, както и научноизследователски организации, ще могат да получат между 70 000 лв. и 800 000 лв. за създаване на нови космически технологии, приложения и учебни програми за космическо инженерство. Това стана ясно с ратифицирането на Споразумението между българското правителство и Европейската космическа агенция (ЕКА) тази седмица.
Чрез споразумението ще се осигури възможност за България да реализира ангажираността си в областта и за космическата индустрия да участва в изпълнението на проекти на научно-приложните изследвания и високотехнологични продукти. Министърът на иновациите и растежа Лорер съобщи, че се очаква сътрудничеството да допринесе за конкурентоспособността на научноизследователския и технологичен сектор у нас, а също и за ускоряването на прогреса на българските иновативни компании.
Програмата е с общ бюджет от 2,4 млн. лв и ще финансира компании, които внедряват космически технологии или извършват такава дейност в България. Проектите, които ще бъдат подкрепяни трябва да са свързани с летателния сегмент, оборудване или подходящи за мисиите на ЕКА продукти, демонстрации на технологии, пазарни проучвания, макетни дейности и др. Ключово за програмата е партньорството между науката и бизнеса, включително и чрез организиране на стажове.
Очаква се критериите са кандидатстване да бъдат обявени през следващата седмица, а срокът за подаване на проектни предложения да бъде до септември. Одобрените разработки ще намерят приложение в дейността на ЕКА.