Проект “Повишаване на иновационния капацитет на Българсаката академия на науките (БАН) в сферата на зелените и цифровите технологии” по Инструмента за възстановяване и устойчивост се очаква да подобри иновационния капацитет на академията, създавайки ефективни връзки между нея и бизнеса.
Поради това се очаква 52,4 млн. лв да покрият нуждите на БАН за постигането на следните цели:
– Ще бъдат сформирани три Научно-иновационни съвета, който да работи в тясно сътрудничество с Единия център за иновации (ЕЦИ) на БАН . Около 600,000 лв. са предвидени за заплати на членовете на тези съвети.
– Планират се над 180,000 лв. за назначаване на един експерт-образователни дейности.
– Почти 1 млн. лв. са за привличане на временна работа в институти на БАН на 18 чуждестранни учени
– Предвижда се програмата да стартира с осъществяване на изследвания и разработки по идентифицирани от бизнеса теми /задължително свързани със зеления преход и цифровите технологии/. За целта за отделени почти 18 млн. лв., които да финансират 38 такива разработки. По-нататъшното развитие на програмата ще се извършва с активното участие на бизнеса и няма да бъде финансирано от настоящия проект. Предвижда се и закупуване на консумативи и оборудване за нуждите на тези изследвания.
– Ръководители от БАН и бизнеса ще имат възможност да провеждат съвместни докторантури в областта на зелените и цифровите технологии, като се предвижда 50% от квотата да са жени. За успешно привличане на докторанти от средите на бизнеса са отделени почти 3 млн. лв. за заплати и обучение. Отделно са алокирани 1,6 млн. лв. за 15 магистърски и 17 докторантски проекти в сферата на научно изследователската дейност. Научните съвети ще оценят проектните предложения.
– За повишаване на квалификацията посредством специализации и обмяна на опит са отделени почти 700,000 лв.
– Предвижда се въвеждането на нови курсове за докторанти, които специализират природо-математическите, технически науки и ИКТ. За тези нужди са отделени над 170,000 лв.
– Тези програми ще осигурят финансиране (стипендия/възнаграждение за максимален срок от 24 месеца) за младия изследовател по проект с предмет на изследване в тематичния фокус на програмата.
– Ще се подпомогнат финансово (с 1,2 млн. лв.) дейностите по подготовка и подаване на заявки за патентни и полезни модели въз основа на препоръките на Съветите.
– Учени от БАН ще осъществят специализации в международни центрове, изявени с иновационни постижения. Около 440,000 лв. са предвиден за осъществяването на 160 командировки на български учени във водещи европейски научни и иновационни центрове.
– Над 1 млн. лв. са предвидени за преводачески и консултантски услуги, при участието на БАН в международни конкурси
– Ще бъдат организирани и международни научни форуми в тематични подобласти на проекта (зелени и цифрови технологии). Участниците в тези мерки ще се определят от Научно-иновационните съвети.
– В допълнение се предвиждат малко над 7,4 млн. лв. за реконструкция на сграда, намираща се в София, с предназначение извършване на пилотни експерименти.
– Други 3,647 млн. лв. за предвидени за реновиране на лаборатории и кабинети на 14 изследователски звена на БАН.
– Специално внимание ще се обърне на интернет връзките, където ще бъдат инвестирани над 6 млн. лв. Около 3,7 млн. лв. са отделени за закупуването на централен защитен софтуер (защита DDoS), който ще подсигури както кибер-безопасната, така и конфиденциалната работа на научните колективи.
– 35,000 лв. са отделени за изграждане на електронна платформа/портал за комуникация с бизнеса, което от своя страна би трябвало да доведе до създаването на най-малко 2 стартъп/спин-оф фирми.
– Други 1 млн. лв. са отделени за изграждането на криптиран квантов канал за предаване на данни на разстояние с дължина от 5 км.
– Почти 1 млн. лв. са предвидени за назначаването на четирима ИТ експерта.
– 3% от разходите, или малко над 1,5 млн. лв., са предвидени за избора на Координатор, който да управлява проекта.
БЕНЕФИЦИЕНТ:
Българска академия на науките и нейни звена