Малко над 392,8 млн. лв. са предвидени за проект за изграждане/доизграждане/реконструкция на водоснабдителни и канализационни системи, вкл. и пречиствателни станции за отпадъчни води за агломерациите между 2000 и 10 000 е.ж. по Инструмента за възстановяване и устойчивост.
С тези средства ще се модернизират водоснабдителните системи на общо 13 агломерации като по-голямата част от средствата ще се разпределят от бенефициента под формата на обществени поръчки.
Бенефициент e „Български ВиК холдинг“ ЕАД.
Партньори – ВиК оператори на обособени територии на област Бургас, Варна, Добрич, Кърджали, Пловдив, Силистра, Стара Загора, Сливен, Ямбол и Смолян.
Дейностите включени в проекта са:
Дейност 1: Изграждане, реконструкция, модернизация на водоснабдителни и канализационни системи /374 млн. лв./ – средствата ще бъдат разпределени чрез възлагането на обществените поръчки за инженеринг за пречиствателни станции и инженеринг за водоснабдителна и канализационна мрежа. Двете дейности ще бъдат в отделни обособени позиции;
Дейност 2 Осигуряване на строителен надзор по време на строителството /12,3 млн. лв./ – целта да осигури строителен надзор по време на изпълнение на инвестиционните мерки чрез изпълнение на обществени поръчки за технически проекти и строителен надзор . Дейността ще бъде изпълнена от външни за бенефициента изпълнители, които ще бъдат избрани по реда на закона за обществените поръчки;
Дейност 3 Управление на проекта и комуникация и публичност на проекта /6,6 млн. лв./ – със средствата ще се сформира Звено за управление на проекта (ЗУП) към “Български ВиК холдинг” ЕАД , което да следи за управлението на целия проектен цикъл, да провежда обществени поръчки и да следи за спазването на всички приложими нормативни актове и практики в областта на доброто финансово управление и държавните помощи. Несъществена част от средствата (200,000 лв.) ще се изразходят за информационни кампании по проекта.
Регламентирането на правата и задълженията между „Български ВиК холдинг“ ЕАД и Партньори ще бъде уредено чрез подписване на Споразумение, в което ще бъдат посочени конкретни задължения, дейности и бюджет. Всяка от страните осигурява 20% собствено участие за дейностите, които ще се изпълняват от съответната страна.