Всичко за европейските проекти на едно място

Процедура “Повишаване на знанията за състоянието на морската среда”

Процедурата “Повишаване на знанията за състоянието на морската среда” (BG14MFOP001-6.005) цели да реализира дейности, свързани с увеличаването на знанията за състоянието на морската среда, създаването на добра база от научни знания за ефективно управление на антропогенните дейности и приноса за подобряването на състоянието на морската околна среда. Проектите по мярката ще се изпълняват на територията на България по крайбрежието и акваторията на Черно море.

Финансиране

Процедурата предвижда предоставянето на безвъзмездна финансова помощ по Програмата за морско дело и рибарство 2014-2020 г., която е финансирана от Европейския фонд за морско дело и рибарство. Бюджетът възлиза на 557 814 лв. Отпуснатите средства покриват 100% от допустимите разходи за дейности, като минималният размер на допустимата помощ за един проект трябва да е не по-малък от 50 000 лв. и не по-голям от 600 000 лв. Към мярката се прилага режим на държавна помощ. Един кандидат има право само на едно проектно предложение в рамките на един прием по мярката.

Бенефициенти

Бенефициенти по процедурата могат да бъдат научни организации, признати в България и публични организации в сферата на оценка на риска по хранителната верига в земеделието.

Допустими дейности

Дейностите, които ще получат подкрепа в рамките на процедурата са:

  • изследване на морското дъно;
  • изследване на морската среда;
  • научни дейности, водещи до повишаване на знанията за морската среда и водещи до постигане на целите на “синия растеж”.

Допускат се разходи за закупуване на оборудване за изследвания, за услуги, за информация и комуникация, за възнаграждения на персонал и външни експерти, командировъчни разходи и др., както и разходи за подготовка на проекта (вкл. патентни права и лицензи).

Управление

Подкрепата по процедурата се администрира от управляващият орган (УО) на ПМДР – Дирекция “Морско дело и рибарство” към Министерството на земеделието.

Срок

Крайният срок за подаване на проектни предложения е 08.10.2022 г., 17 часа. Кандидатстването е по електронен път, чрез Информационната система за управление и наблюдение на Структурните инструменти на ЕС в България (ИСУН 2020).

Минималният срок за изпълнение на проекта е до 12 месеца от датата на подписване на административния договор, а максималният – до 30.11.2023 г.

Предходна статия

Сливенския културен фонд открива втората си сесия за набиране на проектни предложения в областта на културата за 2022 г.

Следваща статия

По 5 000 лв. за проекти в книгоиздаването

Сходни статии

373 проекта са подадени по поканите за 2024 г. на Европейския иновационен фонд

9 Днес, 25.04.2025 г., от Европейската изпълнителна агенция за климат, инфраструктура и околна среда (CINEA) съобщиха, че по шестте покани за 2024 г. на Иновационния фонд на ЕС са постъпили общо 373 проектни предложения за […]

Близо 87 млн. лв. стават достъпни за дуална система в професионалното образование и обучение

16 Днес, 25.04.2025 г., за кандидатстване отвори процедурата “Развитие на дуалната система на обучение в ПОО (чрез подбор)” (BG05SFPR001-3.008), част от Програма “Образование” 2021-2027 г. Бюджетът на процедурата е в размер на 86,7 млн. лв., […]

ЕК се консултира относно бъдещето на изследователските и технологични инфраструктури

5 Европейската комисия (ЕК) провежда консултация с научноизследователската и иновационна общност във връзка с предстоящата Европейска стратегия за изследователски и технологични инфраструктури. Обществената консултация бе обявена днес, 25.04.2025 г., от европейския комисар за старт-ъпи, научни […]

Вашият коментар

Филтър