Днес, 27.07.2022 г., бе публикуван нов доклад на Европейската инвестиционна банка (ЕИБ), който представя дейностите на банката по политиката за сближаване и тяхното въздействие върху регионите на ЕС. Няколко от основните заключения на доклада са:
- Кредитирането от ЕИБ в по-бедните региони на ЕС е спомогнало за намаляването на икономическото въздействие на пандемията COVID-19;
- През 2021 г. Групата на ЕИБ (т.е. ЕИБ и Европейския инвестиционен фонд – ЕИФ) е предоставила финансиране в размер на 36,6 млрд. евро на регионите на ЕС във връзка с политиката за сближаване. Това са близо 47% от общия обем на финансиране на Групата през изминалата година;
- Целите в областта на климата и политиката за сближаване са взаимосвързани и се подсилват.
Между 2014 и 2020 г. Групата на ЕИБ е подкрепила инвестиции на стойност около 630 млрд. евро в по-бедните “кохезионни” региони, което се равнява на около 16% от брутния вътрешен продукт на ЕС. Според доклада, въздействието и дългосрочните ползи от тези инвестиции ще повишат брутния вътрешен продукт (БВП) на ЕС с приблизително 4,7 % над базовия сценарий и ще доведат до създаването на допълнителни 3,2 млн. работни места до 2040 г.
По отношение на кредитирането на кохезионните региони, най-много средства е получила Полша (4,5 млрд. евро), следвана от Франция (3,3 млрд. евро) и Испания (2,7 млрд. евро). Съотнесени към размера на икономиките си, Гърция, Чехия и Румъния също са се възползвали от високи обеми на кредитиране, съответно с 1,6 млрд. евро, 0,9 млрд. евро и 0,8 млрд. евро.
В най-голяма степен се очаква от транзакциите на ЕИФ, подписани през 2021 г., да се възползват регионите в Португалия, Италия и Испания. Съотнесено към БВП обаче, подкрепата от ЕИФ за регионите през 2021 г. се очаква да бъде по-голяма в България и Хърватия.
Докладът показва, че инвестициите в областта на климата могат да играят важна роля за постигане на целите на политиката на сближаване на ЕС и за зеления преход. Инвестициите в дейности, свързани с климата и устойчивата околна среда облагодетелстват кохезионните региони, поради засилената подкрепа към тях на фона на социалните и икономическите предизвикателства на декарбонизацията. Действията в областта на климата и сближаването са взаимосвързани, като 23% от обема на заемите на ЕИБ са едновременно в областта на климата/екологичната устойчивост и сближаването.
Целия доклад на английски език можете да прочетете тук – EIB Report.