Днес, 29.07.2022 г., актуализираната стратегия на Българската банка за развитие (ББР) беше приета от Министерски съвет. Стратегията за периода 2021-2023 г. ще бъде фокусирана върху четири приоритета в съответствие със Закона за ББР и мисията й в подкрепа на малкия и средния бизнес.
Според новата стратегия на банката, осигуряването на достатъчно и разнообразно финансиране е в съответствие с новите принципи на работа – прозрачност, достъпност и облекчен процес за кандидатстване. Достъп до кредитиране ще получат и фирми, които изпитват затруднения за финансиране от търговски банки, с цел да им се осигурят жизнеспособност и бизнес развитие. Основен механизъм за ускоряване и облекчаване на всички процедури ще бъде новата дигитална платформа на ББР – “Business Booster”, която ще стартира с услуги за микрокредитиране, Бизнес академия и създаване на безплатни онлайн магазини.
Сред приоритетите на ББР са и износът и интернационализацията на българските малки и средни предприятия (МСП) чрез специални продукти, вкл. гаранции и лизинг. Това е свързано и с функцията на ББР да подпомага компаниите с финансиране за технологично обновление, дигитализация и фирмени иновации.
Акцент в актуализираната стратегия е устойчивото финансиране. Предвижда се до края на периода 20% от новите кредити да бъдат “зелени”. Чрез специално изготвен пакет за оценка на рисковете и готовността на МСП, ББР ще може да финансира прехода им към зелена, кръгова и устойчива икономика, в това число и проекти за социална инфраструктура и опазване на културно-историческото наследство. Банката се фокусира върху 5 от целите за устойчиво развитие на ООН (Social Development Goals): “Достъпна и чиста енергия”, “Сигурна работа и икономически растеж”, “Иновации и инфраструктура”, “Отговорно потребление и производство” и “Партньорство за постигане на целите”.
Стратегията на ББР потвърждава приетия лимит на финансиране до 5 млн. лева, както и активния преглед и управление на качеството на портфейла на необслужваните експозиции, вкл. старите големи кредити. Заложена е и цел броят на подкрепените МСП да достигне 1000 до края на 2023 г.