Всичко за европейските проекти на едно място

Програма “УРБАКТ IV” (2021-2027)

Европейската програма за междурегионално сътрудничество “УРБАКТ IV” (2021-2027) има за цел да насърчи интегрираното устойчиво градско развитие чрез сътрудничество и обмен на знания между страните членки.

Програмата обхваща всичките 27 държави-членки на Европейския съюз и две страни партньори – Норвегия и Швейцария. Предвижда се  включването на пет държави кандидат-членки на ЕС – Албания, Черна гора, Сърбия, Република Северна Македония и Босна и Херцеговина.

Финансиране:
* бюджетът по програмата е 108 млн. евро. Програмата се финансира от Европейския фонд за регионално развитие (79,8 млн. евро) и Инструмента за предприсъединителна помощ (5 млн. евро).

УРБАКТ IV ще подкрепя съвместни проекти в рамките на единствения й приоритет: „Насърчаване на интегрираното устойчиво градско развитие чрез сътрудничество”, който има 3 цели:

Цел 1: Използване на транснационални мрежи за подобряване на капацитета на европейските градове, за:
– съвместно разработване и прилагане на Интегрирани планове за действие, свързани с общи предизвикателства пред устойчивото градско развитие;
– трансфериране на добри градски практики;
– разработване на инвестиционни планове за възпроизвеждане на елементи от Градските иновативни действия.
* В Мрежите за планиране на действия (МПД) практици от градовете ще разработят съвместно Интегрирани планове за действие (ИПД) с местна група по Урбакт, включваща всички заинтересовани страни.
* Механизмът за трансфер на иновации е специално насочен към градове, които се стремят да разработят Инвестиционен план за възпроизвеждане на проекти за новаторски действия, като използват програми по Политиката на сближаване и/или друго европейско и национално публично или частно финансиране. Този механизъм за трансфер ще се основава на пилотните дейности, разработени по Урбакт III;
* Мрежите по Урбакт ще бъдат подкрепени от международни експерти по интегрирано устойчиво градско развитие. Експертните познания ще включват както градската тема на мрежите, така и инструменти и методи за обмен и обучение.

Цел 2: Подобряване на капацитета на заинтересованите градски страни за разработване и прилагане на устойчиви градски политики, практики и иновации за интегрирано местно устойчиво развитие:
* На програмно ниво Урбакт ще осъществи дейности за изграждане на капацитет, като Урбакт университети, национални кампуси и текуща и специализирана подкрепа за всички бенефициенти. Участниците ще работят заедно за подобряване на уменията, необходими за разработването и прилагането на Интегрирани планове за действие за устойчиво градско развитие. Изграждането на капацитет на ниво програма ще бъде подкрепено от международни експерти по интегрирано устойчиво градско развитие и екологично, цифрово равенство и равенство между половете.

Цел 3: Гарантиране, че знанията и практиките на Урбакт са достъпни за практиците и вземащите решения, за да бъдат включени в местните, регионалните, националните и европейските градски политики, по-специално чрез Европейската градска инициатива и с принос към Градската програма за ЕС:
* На програмно ниво Урбакт ще играе роля на посредник на знания – обединявайки градските участници, за да улесни споделянето на знания, свързвайки се с Европейската градска инициатива, и като производител на знания – разработвайки нови продукти;
* Тематични общности: те ще позволят на градовете да се срещат и обменят мнения по теми, засягащи мрежите на Урбакт, включително зелени, цифрови и свързани с пола. Обменът ще осигури по-интегриран подход към партньорската тема и ще създаде актуален анализ на градската политика и практика за споделяне извън Урбакт, по-специално чрез Европейската градска инициатива и чрез принос към Градската програма за ЕС;
* Националните звена на Урбакт, ще отговарят за комуникацията относно дейностите и разпространението на резултатите на национално ниво на местен език. Те ще играят важна роля в свързването на Урбакт с националните и регионалните заинтересовани страни и в стимулирането на широко участие в мрежи и дейности за изграждане на капацитет.

Бенефициенти:
– Провинциални, регионални и национални власти, по градските теми;
– Университети и изследователски центрове, по градските проблеми;
– Управляващи органи на фондовете по Кохезионната политика.

Управляващ орган на програмата е Националната агенция за териториално сближаване на Франция, а национален орган за България е Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ).

Допълнителна информация относно програмата е налична тук.

Предходна статия

Програма “Интеррег – ИПП България – Сърбия 2014-2020”

Следваща статия

ЕК одобри Програма “Развитие на човешките ресурси” 2021-2027 г.

Сходни статии

Старт на процедурата за сформиране на оперативни групи в рамките на Европейското партньорство за иновации

2 Днес, 04.12.2024 г., за кандидатстване отвори процедурата “Сформиране на оперативни групи (първа стъпка)” към интервенцията II.Ж.1 “Подкрепа за оперативни групи в рамките на Европейското партньорство за иновации (ЕПИ)”. Тя е част от Стратегическия план […]

Процедура “Изграждане на капацитет във висшето образование: Проекти за структурни реформи” – 2025 г.

4 Процедурата “Изграждане на капацитет във висшето образование (Направление 3): Проекти за структурни реформи” (ERASMUS-EDU-2025-CBHE-STRAND-3) бе отворена на 03.12.2024 г. Тя ще финансира проекти за международно сътрудничество, основани на многостранни партньорства между организации, работещи в […]

Процедура “Изграждане на капацитет във висшето образование: Партньорства за трансформация във висшето образование” – 2025 г.

3 Процедурата “Изграждане на капацитет във висшето образование (Направление 2): Партньорства за трансформация във висшето образование” (ERASMUS-EDU-2025-CBHE-STRAND-2) бе отворена на 03.12.2024 г. Тя ще финансира проекти за международно сътрудничество, основани на многостранни партньорства между организации, […]

Вашият коментар

Филтър