Всичко за европейските проекти на едно място

Процедура “Разширяване на инвестиционните екосистеми”

Процедурата “Разширяване на инвестиционните екосистеми” (HORIZON-EIE-2022-SCALEUP-02-01) цели да привлече чуждестранни инвеститори в “скромни” и “умерени” иновационни екосистеми*, като повиши осведомеността на доставчиците на капитал от цяла Европа за местните иновационни екосистеми и техните стартиращи предприятия, както и за потенциала на даден регион.

Процедурата е част от рамковата програма на ЕС “Хоризонт Европа” и по-конкретно от Европейските иновационни екосистеми (EIE), чиято работна програма задава параметри за създаването на по-свързани, приобщаващи и ефективни иновационни екосистеми, които да подпомагат разрастването на компаниите и да стимулират иновациите.

Финансиране

Подкрепата по процедурата се предоставя под формата на фиксирана еднократна безвъзмездна финансова помощ в размер на 1 млн. евро. 

Общият бюджет за поканата възлиза на 5 млн. евро, т.е. ще се спонсорират 5 проекта.

Бенефициенти

Бенефициенти по процедурата могат да бъдат юридически лица – доставчици на услуги за ускоряване на бизнеса (business acceleration), мрежи и клубове на инвеститори, намиращи се в по-слабо свързани иновационни екосистеми (“скромни” и “умерени”) и иновационни хъбове (“силни иноватори” и “лидери в областта на иновациите”). Те трябва да са юридически лица, регистрирани в държава-членка на ЕС или в държава, асоциирана с програма “Хоризонт Европа”.

Бенефициентите трябва да бъдат част от консорциум, съставен от поне три независими едно от друго юридически лица. Консорциумите трябва да включват поне едно юридическо лице, установено в “скромен” или “умерен” иновационен регион и поне едно в “силен” или “водещ” такъв.

Допустими дейности и разходи

За да се улесни навлизането на организации, предлагащи финансиране в по-слабо свързаните иновационни екосистеми, ще се финансират дейности като:

  • програми за пазарно ориентиране и въвеждане на европейски инвеститори;
  • съдействие на инвеститори от ЕС и международни инвеститори;
  • организиране на европейски и световни международни бизнес форуми, конференции и събития за привличане на инвеститори;
  • дейности за създаване на мрежи за насърчаване на съвместни предприятия;
  • архив на добрите практики за улесняване на навлизането на международни инвеститори на пазара и др.

Безвъзмездната финансова помощ по процедурата е под формата на еднократна сума (lump sum), която не е обвързана със специфични разходи.

Управление и оценяване

Процедурата се управлява от Европейската изпълнителна агенция за иновации и малки и средни предприятия (EISMEA) към Европейската комисия.

Комитет по оценяване извършва оценка за административна допустимост и класира най-високо проектите с най-висок оперативен капацитет (ноу-хау, квалификации и ресурси) и по критерии за високи постижения, въздействие и качество и ефективност на изпълнението. Резултатите от оценяването се очакват през февруари 2023 г.

Срок

Крайният срок за подаване на проектни предложения е 04.10.2022 г., 18 часа (17 часа Централноевропейско време). Кандидатстването е по електронен път, чрез портала на Европейската комисия Funding & Tender Opportunities Portal (SEDIA).

Проектите по поканата трябва да са с продължителност поне 2 години.


* Относно иновационните представяния на регионално, европейско и глобално ниво, виж Regional innovation scoreboard, European innovation scoreboard и Global Innovation Index.

Предходна статия

Нов списък с общинските обекти, които ще бъдат финансирани с 418 млн. лв.

Следваща статия

ББР с нова програма “Енергийна ефективност на МСП” в размер на 30 млн. лв.

Сходни статии

До 67 500 евро за разработване на технически решения в роботиката за процесите на производството

7 Втората покана по проекта “COROB” отваря за кандидатстване на 20.01.2025 г. По поканата ще бъдат разработени технически решения, покриващи до 2 предизвикателства, дефинирани по проекта “COROB”, които да бъдат допълнително интегрирани и валидирани в […]

До 6 млн. евро за проекти, насърчаващи развитието на трансграничния регион Румъния – България

19 Тази седмица /15.01.2025 г./ стартира приемът на проектни концепции (концептуални бележки), които допринасят за Интегрираната териториална стратегия (ИТС) за развитие на трансграничния регион Румъния – България. Поканата се реализира по програмата “ИНТЕРРЕГ VI-A Румъния […]

ЕИТ дава начало на нова общност за водите и морския сектор – EIT Water

19 Вчера, 16.01.2025 г., Европейският институт за иновации и технологии (ЕИТ/EIT) публикува поканата, свързана с основаването на нова десета Общност за знания и иновации (KIC) в областта на водите, морските сектори и екосистеми – EIT […]

Вашият коментар

Филтър