Процедурата “Засилване на синергиите между Европейския съвет по иновации (ЕСИ) и Startup Europe” (HORIZON-EIC-2022-STARTUPEU-01-01) цели да подкрепи увеличаването на броя на компаниите в Европа, като изгради синергии с по-широката европейска екосистема в рамките на инициативата Startup Europe. Търси се предоставянето на готови за пазара приложения и технологични решения, които могат да допринесат за конкурентоспособността и стратегическата автономност на промишлеността на ЕС.
Процедурата е част от рамковата програма на ЕС “Хоризонт Европа” и по-конкретно от годишната програма на Европейския съвет по иновации (ЕСИ), който подкрепя пробивни технологии и иновации, които имат потенциал да се развиват в международен мащаб и да се превърнат в лидери на пазара.
Финансиране
Общият бюджет за поканата възлиза на 6 млн. евро, чрез когото ще бъдат финансирани 3-4 проекта. Подкрепата по процедурата е в размер на минимум 1,5 млн. евро.
В случай, че предложенията включват трети страни, кандидатите трябва да отделят поне 75% от общия бюджет на проекта за финансовата им подкрепа.
Бенефициенти
Бенефициенти по процедурата могат да бъдат юридически лица – създатели на екосистеми за стартиращи предприятия, организации на бизнес ангели, фондове за рисков капитал, акселератори, инкубатори, асоциации на старт-ъпи. Те трябва да са регистрирани в държава-членка на ЕС или в държава, асоциирана с програма “Хоризонт Европа”.
С едно проектно предложение могат да участва един кандидат или повече в рамките на консорциум.
Допустими дейности
Дейностите по поканата трябва да са насочени към стартиращи предприятия в областта на цифровите и дълбоките технологии, които са получили подкрепа от ЕСИ, за да се разрастват. Действията могат да подкрепят и стартиращи предприятия в областта на дълбоките технологии, които все още не са получили подкрепа от ЕСИ и такива, които вече са получили частни инвестиции или финансиране от ЕС, и да повишат тяхната осведоменост за възможностите на предлагани от ЕСИ.
Ще се финансират дейности, които свързват местните старт-ъп екосистеми в областта на цифровите и дълбоките технологии и осигуряват подкрепа за трансгранични дейности за ускоряване на стартиращи предприятия.
Управление и оценяване
Процедурата се управлява от Европейската изпълнителна агенция за иновации и малки и средни предприятия (EISMEA) към Европейската комисия.
Комитет по оценяване извършва оценка за административна допустимост и класира най-високо проектите с най-висок оперативен капацитет (опит, квалификации и ресурси) и по критерии за високи постижения, въздействие и качество и ефективност на изпълнението.
Срок
Крайният срок за подаване на проектни предложения е 17.11.2022 г., 18 часа (17 часа Централноевропейско време). Кандидатстването е по електронен път, чрез портала на Европейската комисия Funding & Tender Opportunities Portal (SEDIA).
Проектите по поканата трябва да са с продължителност поне 2 години.