Процедура “Нетематични действия за развойна дейност на малки и средни предприятия (МСП)” (EDF-2022-LS-DA-SME-NT) цели да насърчи водещата роля на иновативните МСП да превръщат резултатите от научните изследвания в отбранителни продукти по бърз и икономически ефективен начин. Такива продукти могат да бъдат за адаптиране на технологии с гражданско приложение или от областта на хибридната война.
Проектните предложения могат да бъдат на разнообразна тематика в областта на отбраната. В рамките на проектните предложения трябва да бъдат описани целевите функционалности и предвидените средства за измерване на напредъка към постигането им.
Финансиране
Подкрепата по процедурата се предоставя под формата на фиксирана еднократна безвъзмездна финансова помощ по работната програма за 2022 г. на Европейския фонд за отбрана. Бюджетът на поканата възлиза на 36,5 млн. евро.
Максималният допустим интензитет на помощта (т.е. размерът на отпусканата помощ, изразен като процент от допустимите разходи) е до 100% от общата стойност на допустимите разходи. По процедурата ще се спонсорират поне 9 проекта, всеки от които с максимален бюджет на проекта до 4 млн. евро.
Бенефициенти
Бенефициентите по процедурата трябва да бъдат публични или частни юридически лица, които са регистрирани в държава-членка на ЕС или държава, асоциирана с Европейския фонд за отбрана. Могат да кандидатстват единствено МСП.
По процедурата се кандидатства в консорциум, съставен от поне трима независими участници – МСП – от поне три различни държави.
Допустими дейности и разходи
Ще се финансират дейности по интегриране на знания, проучвания за осъществимост, проектиране на отбранителни продукти, компоненти или технологии, създаване на системни прототипи, тестване, квалификация, сертифициране, повишаване на ефективността на отбранителните продукти и технологии. Проектните дейности трябва да се отнасят до поне една измежду проектиране, създаване на прототипи, тестване, квалификация, сертифициране и повишаване на ефективността.
По проектите допустими разходи са възнаграждения, разходи за оборудване, неподлежащ на приспадане ДДС, събития, уебсайт на проекта.
Управление и оценяване
Процедурата се управлява от Генерална дирекция “Отбранителна промишленост и космос” (DG DEFIS) към Европейската комисия.
Комитет по оценяване извършва оценка за административна допустимост и класира най-високо кандидатите с най-висок оперативен капацитет (ноу-хау, квалификации и ресурси) и по критерии за високи постижения и потенциал за разрушаване, иновации и технологично развитие, конкурентоспособност, автономия на европейската отбранителна технологична и индустриална база, създаване на ново трансгранично сътрудничество, ефективност на жизнения цикъл, сътрудничество между държавите-членки и изпълнение. Резултатите от класирането ще бъдат обявени през юни или юли 2023 г.
Срок
Крайният срок за подаване на проектни предложения е 24.11.2022 г., 18 ч. (17 ч. Централноевропейско време). Кандидатстването е по електронен път, чрез портала на Европейската комисия Funding & Tender Opportunities Portal (SEDIA).
Продължителността на проектите може да бъде между 12 и 48 месеца.