Днес, 01.09.2022 г., от Министерството на иновациите и растежа публикуваха видеоклип, целящ да разясни какви документи са необходими за кандидатстване по процедурата “Технологична модернизация”. Ето кои са те:
Декларации
- Декларация при кандидатстване – Приложение 2 към Условията за кандидатстване;
- Декларация за държавни минимални помощи – Приложение 3 към Условията за кандидатстване;
- Декларация за обстоятелствата по чл. 3 и чл. 4 от Закона за малките и средните предприятия – Приложение 4 към Условията за кандидатстване.
Трите декларации могат да се подпишат по два начина:
- На хартия от официалния представляващ на кандидата, след което да се сканират и прикачат към формуляра за кандидатстване;
- С валиден Квалифициран електронен подпис (КЕП) от лицата, официално представляващи кандидата, и да се прикачат към формуляра за кандидатстване.
Техническа спецификация
Задължително е представянето на Техническа спецификация на предвидените за закупуване дълготрайни материални и нематериални активи (ДМА и ДНА). Това е Приложение 5 към Условията за кандидатстване. В нея се посочват минималните технически и функционални характеристики на закупуваните активи.
Оферта за всеки отделен актив
Наред с Техническата спецификация, кандидатите следва да представят и оферта за всеки отделен актив, предвиден в бюджета на проекта.
Счетоводна политика (по желание на кандидата)
По желание на кандидата може да бъде представена и счетоводна политика, чрез която да бъдат определени стойностните прагове на същественост на предприятието.
Подаване на проектно предложение чрез упълномощено лице (по желание на кандидата)
Отново по желание на кандидата, упълномощено лице може да подаде проектното предложение от името на кандидата. За това е необходимо да се приложи изрично пълномощно за подаване на предложението за изпълнение на инвестиция. Това е Приложение 1 към Условията за кандидатстване.
Припомняме, че бюджетът на “Технологична модернизация” възлиза на 260 млн. лв., като безвъзмездна финансова помощ ще бъде предоставяна на микро-, малки и средни предприятия за повишаване на ефективността на производствените им процеси и оптимизиране на разходите. Предприятията могат да получат между 35 000 лв. и 700 000 лв., покриващи до 50% от допустимите разходи по проектите. Приемът на проектни предложения ще продължи до 21.09.2022 г.