Всичко за европейските проекти на едно място

Процедура “Подготвителни проучвания за трансгранични проекти за възобновяема енергия”

Процедурата “Подготвителни проучвания за трансгранични проекти за възобновяема енергия” (CEF-E-2022-CBRENEW-PREPSTUDIES) цели да подкрепи подготвителни проучвания за идентифициране и разработване на трансгранични проекти за възобновяема енергия (т.нар. CB RES проекти). Тези проучвания ще подпомогнат организаторите на проекти при избора на най-добрата концепция за проект и при изготвянето на споразумението за сътрудничество, което позволява проектите да бъдат подкрепени, преди да са придобили официален статут CB RES.

Процедурата е част от Механизма за свързване на Европа 2021-2027 г. – програмата на ЕС, която подпомага инвестициите в транспортни, енергийни и цифрови инфраструктурни мрежи.

Финансиране

Подкрепата по процедурата се предоставя под формата на безвъзмездна финансова помощ. Общият бюджет възлиза на 1 млн. евро.

Максималният допустим интензитет на помощта (т.е. размерът на отпусканата помощ, изразен като процент от допустимите разходи) е до 50% от общата стойност на допустимите разходи. По процедурата се приемат проекти с бюджет във всякакъв размер, но препоръчителният е между 100 000 и 350 000 евро.

Бенефициенти

Бенефициенти по процедурата могат да бъдат индивидуално участващи юридически лица от държавите-членки, както и от държави, асоциирани с Механизма за свързване на Европа.

Допустими дейности и разходи

Проучванията, които ще се спонсорират по поканата могат да бъдат разработени като предварителни проучвания за осъществимост. Допуска се и финансиране за техническа, икономическа и правна подкрепа при създаването на трансгранични сътрудничества. Примерни дейности са:

  • предварителни проучвания за осъществимост;
  • оценка на общите разходи и ползи от проекта;
  • идентифициране на възможни източници на финансиране;
  • дейности по комуникация;
  • дейности за сътрудничество между държавите членки и др.

По проектите допустими разходи са възнаграждения на персонал и разходи за оборудване, необходимо за изпълнението на дейности по проекта.

Управление и оценяване

Процедурата се управлява от Европейската изпълнителна агенция за климатична инфраструктура и околна среда (CINEA) към Европейската комисия.

Комитет по оценяване извършва оценка за административна допустимост и класира най-високо проектите с най-висок оперативен капацитет (ноу-хау, квалификации и ресурси) и по критерии за приоритет и спешност, зрялост, качество, въздействие и каталитичен ефект. Резултатите от оценяването се очакват през май 2023 г.

Срок

Крайният срок за подаване на проектни предложения е 10.01.2023 г., 18 ч. (17 ч. Централноевропейско време). Кандидатстването е по електронен път, чрез портала на Европейската комисия Funding & Tender Opportunities Portal (SEDIA).

Максималната продължителност на проектите е 24 месеца.

Предходна статия

Северозападният регион одобри Стратегията си за интегрирано развитие

Следваща статия

Министерският съвет одобри ПНИИДИТ

Сходни статии

Процедура “Инвестиции в малки по мащаби инфраструктура” от МИГ Балчик – Генерал Тошево

9 Процедурата “Инвестиции в създаването, подобряването или разширяването на всички видове малки по мащаби инфраструктура” (BG06RDNP001-19.841) ще подкрепи инвестиции в малка по размер инфраструктура, която създава основни услуги за бизнеса и населението от двете общини […]

Туристически МСП от Добрич, Русе и Силистра с възможност да получат финансова подкрепа за цифрова трансформация

1 Във вторник, 03.01.2023 г., отвори покана за подаване на проектни предложения по проект “SMARTER AOE – 202301” за малки и средни предприятия (МСП) в областта на туризма с цел те да получат финансова подкрепа […]

Последни дни за кандидатстване за технологичния лагер KUMIHIMO за български старт-ъпи и изследователи

12 31.08.2024 г. е крайният срок за кандидатстване за участие в Технологичния лагер KUMIHIMO на японската иновативна компания за електроника Murata Manufacturing. За това напомниха днес, 28.08.2024 г., от Endeavor Bulgaria, с чиято подкрепа се […]

Вашият коментар

Филтър