Днес, 10.03.2023 г., шведското председателство на Съвета на ЕС и Европейският парламент се споразумяха за намаляване на крайното потребление на енергия в Съюза с поне 11,7% до 2030 г. Споразумението е с предварителен характер.
Държавите-членки ще трябва колективно да осигурят намаляването на крайното потребление на енергия в сравнение с прогнозите за потреблението на енергия за 2030 г., направени през 2020 г. Това означава горна граница на потребление на ниво ЕС от 763 млн. тона нефтен еквивалент и 993 млн. тона нефтен еквивалент за първично потребление.
Крайното потребление на енергия представлява енергията, консумирана от крайните потребители, докато потреблението на първична енергия включва и енергията, която се използва за производството и доставката на енергия. Ограничението за крайното потребление ще бъде задължително за всички държави-членки, докато това за потреблението на първична енергия – индикативно.
Средните годишни икономии за всяка държава ще са в размер на 1,5% годишно. Очаква се те прогресивно да нараснат до 1,9% през последния период до края на 2030 г.
Целите следва да бъдат постигнати чрез мерки на местно, регионално и национално равнище, в различни сектори – публична администрация, сгради, предприятия, центрове за данни и др. Поставен е фокус върху публичния сектор, който ще има задължение да намалява крайното си енергийно потребление с поне 1,9% всяка година.
Предвижда се и държавите да следва да гарантират, че всяка година поне 3% от обществените сгради се преустройват в сгради с почти нулево потребление на енергия или в сгради с нулеви емисии.
Предстои споразумението да бъде одобрено от Парламента и Съвета, след което то ще може да бъде официално прието и да влезе в сила.