С бюджет от 150 млн. евро, целта на процедурата CEF-T-2022-SAFEMOBCOEN за модернизация на основната и широкообхватната Трансевропейска транспортна мрежа (TEN-T), част от Механизма за свързване на Европа (МСЕ, CEF), е да се усъвършенстват сухопътните, железопътните и водните пътища в Европа.
За постигането на тази цел процедурата е разделени на четири отделни покани за набиране на проектни предложения:
“Проучвания и работни дейности за адаптиране на транспортната инфраструктура за целите на проверките на външните граници на Съюза” (CEF-T-2022-SAFEMOBCOEN-EXTBORDER-WORKS)
Допустими дейности:
* проучвания и работни дейности, насочени към улесняване на трафика за всички видове сухопътен и воден транспорт в зоните за граничен контрол на външната граница на ЕС, която да е част от мрежата TEN-T. Подкрепените проекти, насочени само към транспортната инфраструктура трябва да подобрят връзките с граничните контролно-пропускателни пунктове, линиите за паркиране и местата, свързани с граничния контрол. Когато е уместно, кандидатите трябва да осигурят координация със съответните трансгранични (INTERREG) програми.
“Работни дейности по инфраструктура за безопасно и сигурно паркиране” (CEF-T-2022-SAFEMOBCOEN-PARKINGS-WORKS)
Допустими дейности:
* насочени към разработването на нови безопасни и сигурни зони за паркиране – разположени на основната пътна мрежа и нейните възли, или по пътищата от широкообхватната мрежа и, ако обслужват основно потребителите на основната пътна мрежа, както и за камиони и търговски превозни средства;
* за оптимизиране на използването на съществуващи безопасни и сигурни зони за паркиране на камиони и търговски превозни средства чрез статична и динамична информация, включително събиране, обработка и разпространение на информация за паркиране.
*** Ако проектът не е разположен директно върху основната пътна мрежа или ако е разположен върху цялостната пътна мрежа, приложението трябва да обоснове своята полезност за функционирането на основната мрежа. Допустими за финансиране са само елементи от зоната за безопасно и сигурно паркиране.
“Проучвания и работни дейности за подобряване на устойчивостта на транспортната инфраструктура” (CEF-T-2022-SAFEMOBCOEN-RESILIENCE-WORKS)
Допустими дейности:
* за проучвания и дейности, свързани с подобряването на устойчивостта на транспортната инфраструктура (по-специално спрямо изменението на климата и природните бедствия) чрез надграждане на инфраструктурата или интелигентни системи за наблюдение. За целта кандидатът трябва да може да докаже високи рискове, свързани с липса на проект, и че проектът е в съответствие с националния план или стратегия за адаптиране на съответната държава членка.
* за проекти за подобряване на устойчивостта на транспортната инфраструктура, но условието е пред това да са получили подкрепа от многогодишната работна програма CEF2-Transport 2021-2023 г. (идентификационни номера: CEF-T-2022CORECOEN, CEF-T-2022-COMPCOEN, CEF-T-2022-SIMOBCOEN, CEF-T-2022SUSTMOBCOEN, CEF-T-2022-AFIFCOEN и CEF-T-2022-SAFEMOBCOEN);
* за проекти, насочени към подобряване на устойчивостта на транспортната инфраструктура срещу заплахи за киберсигурността – но те са допустими само като част от проекти, подкрепяни съгласно гореспоменатата програма.
“Проучвания и работни дейности по пътна безопасност” (CEF-T-2022-SAFEMOBCOEN-ROADSAFETY-WORKS)
Допустими дейности:
* за проучвания и работни дейности, свързани с надграждането на съществуващи пътни участъци от основната и широкообхватната мрежова пътна инфраструктура с ниска степен на безопасност или висока честота на инциденти. Такива проекти могат да включват:
– системни подобрения на вградената безопасност на пътищата;
– изпълнение на мерките, идентифицирани по време на оценката на пътната безопасност в цялата мрежа в съответствие с Директива 2008/96/ЕО, изменена с Директива (ЕС) 2019/1936;
– подобрения на най-критичните и застрашени от произшествия участъци, както са идентифицирани в оценката на пътната безопасност за цялата мрежа в съответствие с горе-посочената директива;
– внедряване на цифрови информационни системи за безопасно използване на пътища и пътни тунели.
*** За финансиране ще се допускат само проекти, предвиждащи подобряване на безопасността на съществуваща пътна инфраструктура, но не и за изграждане на нова такава;
*** Финансиране може да получат и проекти за разгръщането на цифрова инфраструктура, ако те имат за цел подобряване на безопасността по пътищата и безопасността на тунелите или ако подпомагат властите в прилагането на безопасността по пътищата;
*** Системни подобрения на вградената безопасност на пътищата ще бъдат подпомогнати, ако интервенцията се основава на констатациите от целевите инспекции на пътната безопасност или на оценките на пътната безопасност в цялата мрежа в съответствие с Директива 2008/96/ЕО, изменена с Директива ( ЕС) 2019/1936 г.
Размерът на допустимите разходи е не по-малко от 1 млн. евро за един проект.
Бенефициентите са международни организации и юридически лица (публични или частни органи), които са установени в една от държавите-членки на ЕС. Допускат се и други кандидати, ако са част от консорциум, като асоциирани партньори или подизпълнители.
Кандидатите и свързаните лица трябва да се регистрират в регистъра на участниците преди да подадат предложението си чрез сайта https://ec.europa.eu/ и ще трябва да бъдат валидирани от Централната служба за валидиране (REA валидиране). За валидирането ще се изискват документи, показващи правен статут и произход.
Срок: от 13.09.2022 г. до 18.01.2023 г.