В петък, 23.09.2022 г., Европейската комисия (ЕК) прие годишния си доклад относно защитата на финансовите интереси на ЕС за 2021 г. Според доклада броят на откритите и докладвани случаи на измами и нередности с европейски средства остава стабилен през 2021 г. с над 11 000 докладвани случая. Свързаните с това неправомерни суми достигат 3,24 млрд. евро.
Увеличаването на наличните ресурси от дългосрочния бюджет на ЕС и средствата за възстановяване налагат и засилване на усилията за защита на финансите на ЕС от нарушители, заявяват от Европейската служба за борба с измамите (ОЛАФ). В доклада се подчертава, че е важно да се коригират проблемите при транспонирането на законодателството на ЕС в националните правила и да се работи за прозрачност, цифровизация на борбата с измамите и управление на риска.
България е сред държавите-членки, които през 2021 г. са обновили националните си стратегии за борба с измамите, така че да отразяват нововъзникналите рискове от измами, свързани с Механизма за възстановяване и устойчивост (МВУ) и последствията от пандемията. В докладът се посочва, че България е заявила, че е изпълнила препоръките на ЕК да оцени рисковете и недостатъците на националния митнически контрол. България изпълнява напълно и препоръките за подобряване на начина, по който се събират и използват данните за открити нередности, както и тези за предстоящата употреба на интегрираната система на ЕК за информация и мониторинг относно средствата по МВУ и бюджета на ЕС.
В резултат на доклада, ЕК готви законодателно предложение за изменение на Финансовия регламент, който определя основните правила за управление на бюджета, за начина, по който финансирането се предоставя на бенефициентите, и за начина, по който европейските институции управляват собствените си финанси.