Днес, 26.09.2022 г., министърът на регионалното развитие и благоустройството арх. Иван Шишков съобщи, че в началото на месец ноември ще стартира процедурата за енергийна ефективност на многофамилните жилищни сгради. Бюджетът възлиза на 1,1 млрд. лв. като средствата се предоставят по линия на Плана за възстановяване и устойчивост на България (ПВУ).
Ще се инвестира в жилищни сгради с минимум четири самостоятелни жилища в цялата страна, като процедурите ще се управляват от общинските администрации. Обновяването на жилищния сграден фонд ще протече в два етапа – при първия ще може да се кандидатства до 31.03.2023 г., като сдруженията на собствениците ще получат безвъзмездно 100% от средствата за саниране, а при вторият етап – до 31.12.2023 г., одобрените жилищни сгради ще получат 80% безвъзмездна финансова помощ, а останалите 20% ще са за сметка на собствениците.
Допустими за саниране се предвижда да бъдат устойчиво конструктивни сгради – блокове или блок секции, проектирани преди 26.04.1999 г., без значение от вида строителство.
Друго важно условие е, че собствениците ще трябва да регистрират сдружение с поне 67% съгласие за участие в процедурата, както и 100% съгласие за изпълнение на строително-ремонтните дейности. Сдруженията ще трябва да изготвят технически паспорт на сградата, енергийно обследване, както и да сключат партньорски договор със съответната община.
Всички сгради, които ще получат финансиране трябва да постигнат енергиен клас “B” и минимум 30% спестявания на първична енергия.
До края на седмицата за обществено обсъждане ще бъдат публикувани документите по процедурата, в т.ч. и заложените критерии и изисквания.