Процедурата “Изграждане на младежки центрове (в градове, които не са областни)” (BG-RRP-1.009) цели изграждането и осигуряването на ефективно функциониране през първите години на младежки центрове, които да предоставят дейности и услуги за личностното развитие и пригодността за заетост на учениците и младежите до 29 години.
Финансиране
По процедурата се предоставя безвъзмездна финансова помощ по Плана за възстановяване и устойчивост на Република България (ПВУ). Общият бюджет възлиза на 16 млн. лв., като ще се финансират общо 10 младежки центъра – по един на проект. Това значи, че за всеки от одобрените проекти се падат средно по 1,6 млн. лв.
Минималният размер на помощта за един проект е 1,4 млн. лв., а максималният – 1,8 млн. лв. Не се изисква собствено финансиране.
Бенефициенти
Бенефициенти по поканата могат да бъдат 23 необластни града – Горна Оряховица, Свищов, Севлиево, Айтос, Карнобат, Несебър, Поморие, Нова Загора, Казанлък, Гоце Делчев, Петрич, Сандански, Дупница, Ботевград, Ихтиман, Самоков, Велинград, Пещера, Асеновград, Карлово, Димитровград, Свиленград, Харманли.
Проектите могат да се извършват в партньорство с публични органи, неправителствения сектор, както и представители на бизнеса. Предимство при кандидатстване ще имат проектните предложения, разработени в сътрудничество с активни младежки организации от съответния град.
Допустими дейности и разходи
По проектите се допускат дейности като организиране на обучения, привличане на ученици и млади хора в дейностите на центъра, изграждане на умения чрез неформално образование, подкрепа на ученици и младежи, които са отпаднали от училище или са в риск от отпадане, мерки за обхват на ромска целева група, изграждане на нови или реконструкция на ключови за общините сгради, осигуряване на обзавеждане и оборудване (вкл. дигитални кабинети) и много други.
За финансиране се допускат разходи по управлението на проекта, разходи за оборудване и обзавеждане, строително-монтажни дейности и разходи за изпълнение на проекта – възнаграждения, разходи за външни услуги, за информация и публичност и др.
Управление
Подкрепата по процедурата се администрира от Дирекция “Външни европейски програми” към Министерството на образованието и науката.
Срокове
Продължителността на проектите трябва да бъде поне 30 месеца, но не по-късно от 30.06.2026 г. Кандидатът трябва да осигури минимум 5 години устойчивост на дейностите след приключване на външното финансиране.
Крайният срок за подаване на проектни предложения е 18.11.2022 г., 17:30 ч. Кандидатстването е по електронен път, чрез Информационната система за управление и наблюдение на Структурните инструменти на ЕС в България (ИСУН 2020).