Всичко за европейските проекти на едно място

Процедура “Изграждане на младежки центрове (в областни градове)”

Процедурата “Изграждане на младежки центрове (в областни градове)” (BG-RRP-1.008) цели изграждането и осигуряването на ефективно функциониране през първите години на младежки центрове, които да предоставят дейности и услуги за личностното развитие и пригодността за заетост на учениците и младежите до 29 години.

Финансиране

По процедурата се предоставя безвъзмездна финансова помощ по Плана за възстановяване и устойчивост на Република България (ПВУ). Общият бюджет възлиза на 40 млн. лв.

Минималният размер на помощта за един проект е 3,7 млн. лв., а максималният – 4,3 млн. лв. Не се изисква собствено финансиране.

Бенефициенти

Бенефициенти по поканата могат да бъдат областните центрове, в които към момента няма създаден младежки център и с изключение на общините Пловдив, Стара Загора, Добрич, Враца, Монтана, Перник, Габрово и Бургас.

Проектите могат да се извършват в партньорство с публични органи, неправителствения сектор, както и представители на бизнеса. Предимство при кандидатстване ще имат проектните предложения, разработени в сътрудничество с активни младежки организации от съответния град.

Допустими дейности и разходи

По проектите се допускат дейности като организиране на обучения, привличане на ученици и млади хора в дейностите на центъра, изграждане на умения чрез неформално образование, подкрепа на ученици и младежи, които са отпаднали от училище или са в риск от отпадане, мерки за обхват на ромска целева група, изграждане на нови или реконструкция на ключови за общините сгради, осигуряване на обзавеждане и оборудване (вкл. дигитални кабинети) и много други.

За финансиране се допускат разходи по управлението на проекта, разходи за оборудване и обзавеждане, строително-монтажни дейности и разходи за изпълнение на проекта – възнаграждения, разходи за външни услуги, за информация и публичност и др.

Управление

Подкрепата по процедурата се администрира от Дирекция “Външни европейски програми” към Министерството на образованието и науката.

Срокове

Продължителността на проектите трябва да бъде поне 30 месеца, но не по-късно от 30.06.2026 г. Кандидатът трябва да осигури минимум 5 години устойчивост на дейностите след приключване на външното финансиране.

Крайният срок за подаване на проектни предложения е 18.11.2022 г., 17:30 ч. Кандидатстването е по електронен път, чрез Информационната система за управление и наблюдение на Структурните инструменти на ЕС в България (ИСУН 2020).

Предходна статия

Покана за прием на документи за 2-ри кръг по програма за дебюти в сценичните изкуства на НФК

Следваща статия

Покана за прием на документи за 2-ри кръг по програма за дебюти в екранните изкуства на НФК

Сходни статии

Старт на процедурата за сформиране на оперативни групи в рамките на Европейското партньорство за иновации

5 Днес, 04.12.2024 г., за кандидатстване отвори процедурата “Сформиране на оперативни групи (първа стъпка)” към интервенцията II.Ж.1 “Подкрепа за оперативни групи в рамките на Европейското партньорство за иновации (ЕПИ)”. Тя е част от Стратегическия план […]

Процедура “Изграждане на капацитет във висшето образование: Проекти за структурни реформи” – 2025 г.

6 Процедурата “Изграждане на капацитет във висшето образование (Направление 3): Проекти за структурни реформи” (ERASMUS-EDU-2025-CBHE-STRAND-3) бе отворена на 03.12.2024 г. Тя ще финансира проекти за международно сътрудничество, основани на многостранни партньорства между организации, работещи в […]

Процедура “Изграждане на капацитет във висшето образование: Партньорства за трансформация във висшето образование” – 2025 г.

3 Процедурата “Изграждане на капацитет във висшето образование (Направление 2): Партньорства за трансформация във висшето образование” (ERASMUS-EDU-2025-CBHE-STRAND-2) бе отворена на 03.12.2024 г. Тя ще финансира проекти за международно сътрудничество, основани на многостранни партньорства между организации, […]

Вашият коментар

Филтър