Всичко за европейските проекти на едно място

Процедура “Повишаване на стимула на масовите предприятия за работа със социални предприятия”

Процедурата “Повишаване на стимула на масовите предприятия за работа със социални предприятия” (SMP-COSME-2022-BUYSOCIALB2BMARKET) бе отворена на 29.09.2022 г. Целта на процедурата е да осъществи идеята “Buy Social: B2B market” на местно, регионално или национално ниво, т.е. да насърчи партньорства и търговия между масови предприятия (B2B) и субекти на социалната икономика.

Тези партньорства следва да разработят редица действия за стимулиране на пазари, които интегрират аспекти на социалната икономика. По-специално, партньорствата ще трябва да помогнат на основните предприятия да се ангажират с доставчици на услуги от социалната икономика и да включат принципите на устойчивост и разнообразие в основните си дейности.

Финансиране

Подкрепата по процедурата се предоставя под формата на безвъзмездна финансова помощ по Европейската програма “Единен пазар” (SMP) 2021-2027 г. Бюджетът на поканата възлиза на 1,3  млн. евро. Грантовете не трябва да носят печалба на бенефициентите.

Максималният размер на помощта за един проект е 325 000 евро. Предвидено е да бъдат спонсорирани 4 проекта.

Допустимият интензитет на помощта (т.е. размерът на отпусканата помощ, изразен като процент от допустимите разходи) е между 90 и 100%.

Бенефициенти

Бенефициенти по процедурата могат да бъдат юридически лица, които са регистрирани в държава-членка на ЕС или в асоциирана по програмата “Единен пазар” държава.

По процедурата може да се кандидатства единствено в рамките на консорциум. Консорциумът трябва да е съставен от минимум 5 и максимум 10 участници (не свързани) от поне 3 различни държави. За всяка участваща държава в консорциума трябва да има поне по едно социално предприятие. Също така, в консорциума трябва да присъства поне една асоциация на социалната икономика на ниво ЕС.

Допустими дейности и разходи

Дейностите трябва да допринасят за целта на поканата чрез например:

  • Брандиране на продукти на социалната икономика за корпоративни купувачи в специфични условия;
  • Създаване на централизирана платформа онлайн “buy social”, която популяризира тези продукти;
  • Предоставяне на услуги за намиране на партньори;
  • Стимулиране на диалог между местните основни предприятия и субектите на социалната икономика за насърчаване на бизнес сътрудничества;
  • Повишаване на осведомеността на основния бизнес за добавената стойност на социалната икономика и т.н.

По проектите са допустими разходи за възнаграждения, разходи за оборудване, неподлежащ на приспадане ДДС, пътни и дневни разходи.

Управление и оценяване

Процедурата се управлява от Изпълнителната агенция за иновации и МСП (EISMEA) към Европейската комисия.

Комитет по оценяване извършва оценка за административна допустимост и класира най-високо кандидатите с най-висок финансов и оперативен капацитет (ноу-хау, квалификации и ресурси). След това проектите се оценяват по критерии за уместност, качество и въздействие. Резултатите от оценяването се очакват през февруари 2023 г.

Срок

Крайният срок за подаване на проектни предложения е 07.12.2022 г., 18 часа (17 часа Централноевропейско време). Кандидатстването е по електронен път, чрез портала на Европейската комисия Funding & Tender Opportunities Portal (SEDIA).

Проектите трябва да са с продължителност между 18 месеца.

Предходна статия

Европейско финансиране за българския бизнес – информационен ден

Следваща статия

Втора отворена покана на HosmartAI – “Изкуствен интелект за интелигентната болница на бъдещето”

Сходни статии

Старт на процедурата за сформиране на оперативни групи в рамките на Европейското партньорство за иновации

5 Днес, 04.12.2024 г., за кандидатстване отвори процедурата “Сформиране на оперативни групи (първа стъпка)” към интервенцията II.Ж.1 “Подкрепа за оперативни групи в рамките на Европейското партньорство за иновации (ЕПИ)”. Тя е част от Стратегическия план […]

Процедура “Изграждане на капацитет във висшето образование: Проекти за структурни реформи” – 2025 г.

5 Процедурата “Изграждане на капацитет във висшето образование (Направление 3): Проекти за структурни реформи” (ERASMUS-EDU-2025-CBHE-STRAND-3) бе отворена на 03.12.2024 г. Тя ще финансира проекти за международно сътрудничество, основани на многостранни партньорства между организации, работещи в […]

Процедура “Изграждане на капацитет във висшето образование: Партньорства за трансформация във висшето образование” – 2025 г.

3 Процедурата “Изграждане на капацитет във висшето образование (Направление 2): Партньорства за трансформация във висшето образование” (ERASMUS-EDU-2025-CBHE-STRAND-2) бе отворена на 03.12.2024 г. Тя ще финансира проекти за международно сътрудничество, основани на многостранни партньорства между организации, […]

Вашият коментар

Филтър