Миналият понеделник, 26.10.2022 г., Програмата за научни изследвания, иновации и дигитализация за интелигентна трансформация 2021-2027 г. (ПНИИДИТ) бе изпратена за одобрение до Европейската комисия (ЕК). Програмата има общ бюджет от 2,1 млрд. лв., като от средствата ще могат да се възползват висши училища, научноизследователски организации и фирми.
ПНИИДИТ предвижда инвестиции в научните изследвания, иновациите и интелигентната индустрия, в по-широкото навлизане на цифровите технологии и в насърчаването на връзките между науката и бизнеса, като целта е да се ускори икономическото развитие на страната.
ПНИИДИТ очертава два приоритета:
- Устойчиво развитие на българската научноизследователска и иновационна екосистема – планират се средства за развиване на Центровете за върхови постижения и Центровете за компетентност, за внедряването на технологии, за трансфер на знание, за проекти, получили знака за качество “Печат за върхови постижения” и др.;
- Цифрова трансформация на публичния сектор – ще се финансира дигитализацията на публичния сектор, повишаването на киберсигурността в администрацията, създаването на пространства от данни, отворен достъп до наука и др.
Програмата съдържа три стратегически интервенции – изграждане на национална мрежа от 12 цифрови и иновационни хъбове (70 млн. евро), развитие на Центровете за върхови постижения и Центровете за компетентност (142 млн. евро) и ваучерна схема за малки и средни предприятия (25 млн. евро).
От Министерството на иновациите и растежа съобщиха, че програмата ще бъде подпомагана в изпълнението си от две междинни звена – Изпълнителна агенция “Програма за образование” и Министерството на електронното управление.
Очаква се изпълнението на ПНИИДИТ да стартира в началото на следващата година.