Всичко за европейските проекти на едно място

Програма “Научни изследвания, иновации и дигитализация за интелигентна трансформация” (ПНИИДИТ)

Програма “Научни изследвания, иновации и дигитализация за интелигентна трансформация” (ПНИИДИТ) за периода 2021-2027 г. е разработена с идеята да допринесе за ускореното икономическо развитие на България чрез инвестиции в развитието на научните изследвания, научната инфраструктура, иновациите и интелигентната индустрия, както и в бързото навлизане на цифровите технологии в икономиката и обществото.

Общият бюджет на ПНИИДИТ възлиза на 2,1 млрд. лв., като 1,7 млрд. лв. са осигурени от Европейския фонд за регионално развитие (ЕФРР), а 406 млн. лв. са национално съфинансиране.

Разпределение на средствата

Средствата по ПНИИДИТ са разпределени въз основа на два приоритета, адресиращи предизвикателствата пред изграждането на ефективна и устойчива екосистема на управление и икономика в България:

Приоритет 1: Устойчиво развитие на българската научно-изследователска и иновационна екосистема744,3 млн. евро

Приоритетът цели засилването на научните изследвания и иновациите в страната. Фокусът е върху действия за укрепване на капацитета на научните организации и висшите училища, за засилване на сътрудничеството между научноизследователските организации и бизнеса и индустрията, за ориентираност към пазарно търсене, за внедряване и трансфер на технологии и знания и др. Предвиждат се мерки за развиване на Центровете за върхови постижения и Центровете за компетентност, подкрепа за Европейските цифрови иновационни хъбове, интернационализация на иновациите в България, стимулиране на международното научно сътрудничество и участието в рамковите програми на ЕС.

Приоритет 2: Цифрова трансформация на публичния сектор324,7 млн. евро

Приоритетът насърчава използването на данни като важна част от научните изследвания и създаването на иновативни услуги и продукти. Планирани са интервенции за изграждане на рамка за управление и за оперативна съвместимост на данните, за развитие на капацитет в областта на данните, за създаване на пространства на данни в стратегически сектори, за платформа за достъп до данни и др. Освен това приоритетът цели да подобри националния капацитет в киберсигурността чрез мерки за изграждане на национална система за киберсигурност, укрепване на капацитета на националните компетентни органи, изграждане на системи за киберзащита и т.н.

Техническа помощ25,8 млн. евро

Предвижда се подкрепа за повишаване на капацитета на Управляващия орган (УО) по отношение на дейностите, свързани с управлението на ПНИИДИТ, действия по подобряване на административния капацитет на бенефициентите за участие и действия за осигуряване на публичност и комуникация на програмата.

Бенефициенти

Бенефициенти по програмата могат да бъдат изследователски организации, висши училища, предприятия с различен мащаб и във всякакъв етап на развитие, включително спин-оф и стартиращи компании, иновационни клъстери, Центровете за върхови постижения, Центровете за компетентност, Европейските цифрови иновационни хъбове, структури на държавната администрация, представители на местната власт, НПО, граждани и др.

Програмни органи

Управляващият орган (УО) отговаря за ефективното управление и изпълнение на програмата. ПНИИДИТ се управлява от Главна дирекция “Европейски фондове за конкурентоспособност” (ГД ЕФК) към Министерството на иновациите и растежа. Изпълнителна агенция “Одит на средствата от ЕС” (ИА ОСЕС) изпълнява функциите на Одитен орган. Органа, към когото Европейската комисия прави плащания е Дирекция “Национален фонд” към Министерството на финансите.

Срок

Разходите на бенефициентите са допустими за финансиране от 01.01.2021 г. до 31.12.2029 г. Операции, които са били физически завършени или изцяло изпълнени  преди подаване на заявлението за финансиране от бенефициента до УО не се избират за подкрепа.

Предходна статия

Стартира търг по инициативата “По-добро обучение за по-безопасни храни”

Следваща статия

Пловдив с възможност да привлече над 10 млн. лв. инвестиции за култура

Сходни статии

До 5,8 млн. лв. по проекти на работодатели за обучения на служители

8 От днес, 02.12.2024 г., работодатели могат да кандидатстват с проекти за обучение на служители по процедурата “Нови умения” (BG05SFPR002-1.019), част от Програма “Развитие на човешките ресурси” 2021-2027 г. (ПРЧР). “Нови умения” цели да подкрепи […]

Трета покана на NGI Fediversity за развитие на мобилни технологии

3 Третата покана на “NGI Fediversity” отвори вчера, 01.12.2024 г. Тя ще подкрепи научноизследователски и развойни проекти, които допринасят за развитието на мобилните технологии. Търсят се технологии, които помагат на потребителите да отделят своето съдържание […]

Отвори втори прием на поканата EENergy за подобряване на енергийната ефективност на МСП

5 Втората покана EENergy за подобряване на енергийната ефективност на европейски малки и средни предприятия (МСП) отвори днес, 02.12.2024 г. Тя ще предостави безвъзмездна помощ на предприятията за изпълнение на действия, водещи до подобряване на […]

Вашият коментар

Филтър